Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

SOTIO rozšiřuje portfolio vyvíjených protinádorových přípravků ADC díky dohodě se společností LegoChem

Podnikání 16.11.2021 | 15:01 0 Komentářů

Společnost SOTIO Biotech získala licenci na využití technologie firmy LegoChem Biosciences (LCB) pro vývoj pěti nových protinádorových přípravků ADC (antibody-drug conjugate, konjugát protilátky a léku). Cena za licenční práva k platformě ADC od společnosti LCB může činit až 1 027,5 mil. USD v závislosti na dosažení definovaných vývojových a regulatorních fází. Částka splatná v blízké budoucnosti dosáhne okolo 29 mil. USD.  SOTIO bude odpovídat za výzkum, vývoj, výrobu a uvedení licencovaných přípravků ADC na trh.

SOTIO Biotech, biotechnologická společnost vlastněná skupinou PPF, dnes oznámila uzavření výhradní licenční a opční smlouvy s LegoChem Biosciences Inc., jihokorejskou biotechnologickou společností zaměřující se na vývoj vlastních přípravků ADC. V rámci spolupráce získá SOTIO práva na využití ADC technologie společnosti LCB pro vývoj až pěti nových přípravků zaměřených proti konkrétním nádorovým antigenům.

ADC neboli konjugované protilátky jsou nosiče cytostatik (např. chemoterapie) se schopností cíleně vybrat nádorovou buňku, navázat se na její povrch a po průniku do ní uvolnit vysoce účinné léčivo bez toho, aby došlo k poškození zdravých buněk.

Dohoda umožňuje společnosti SOTIO kombinovat vlastní vyvíjené protilátky s platformou ADC od společnosti LCB s cílem vyvinout nové přípravky zaměřené na léčbu nádorů. Součástí smlouvy je přístup k patentované technologii ConjuAll™.

LCB má dle smlouvy nárok na celkem až 1 027,5 mil. USD v závislosti na dosažení určitých vývojových a regulatorních fází a také na licenční poplatky z prodeje přípravků v případě jejich uvedení na trh. Z toho je okolo 29,5 mil. USD částka splatná v blízké budoucnosti.

„V SOTIO již několik let vyvíjíme inovativní přípravky ADC a na konci letošního roku plánujeme podat žádost o schválení první klinické studie pro náš hlavní program SOT102. Díky licenční smlouvě s LegoChem můžeme dále rozšířit portfolio protinádorových přípravků o další programy, které se zaměří na různé typy nádorů. Věříme, že díky využití ADC platformy od společnosti LegoChem budeme schopni přinést v budoucnu pacientům moderní a účinné léky,“ uvedl prof. Radek Špíšek, generální ředitel SOTIO.

V rámci spolupráce bude SOTIO zodpovědné za výzkum, preklinický a klinický vývoj a uvedení produktů ADC na trh. LCB bude se společností SOTIO úzce spolupracovat v rámci výzkumu a bude vyrábět komponenty potřebné pro využití patentované technologie ConjuAll™.

Dr. Yong-Zu Kim, generální ředitel a prezident LCB, dodal: „Tato spolupráce je dalším příkladem, jak mohou přednosti naší ADC platformy přispět ke zvýšení tržního potenciálu u našich partnerů. SOTIO je pro nás ideálním partnerem díky svým zkušenostem a strategickému působení v oblasti vývoje přípravků ADC. Těšíme se na intenzivní spolupráci na několika inovativních projektech.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.