Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Solidní růst průmyslové výroby a zklamání z exportů

Makro 08.08.2016 | 09:43 0 Komentářů

Tuzemský průmysl hlásí pro červen výraznější nárůst výroby, než se čekalo, tržby naopak až tak neoslnily. Zklamáním je pak pro mě osobně vývoj exportů, tak jak jej reportuje červnová statistika zahraničního obchodu, neboť jejich meziroční růst byl minimální. Určitou perličkou je velmi silný růst vývozů do Spojeného království: údaje za červen ale ještě nijak nereflektují výsledek referenda o brexitu, tento faktor se začne projevovat až na datech v průběhu letošního druhého pololetí.

Průmyslová výroba hlásí za červen solidní růst: očistíme-li údaje o vliv počtu pracovních dní, tak červen hlásí nejsilnější meziroční růst průmyslové výroby ze všech tří měsíců letošního druhého čtvrtletí. Dominantním tahounem je již klasicky výroba motorových vozidel. Příspěvek ostatních průmyslových odvětví k celkovému růstu výroby byl mnohem méně výrazný a v některých případech výroba v červnu meziročně poklesla: vedle chemického průmyslu, kde jde o dlouhodobější jev související s odstávkami a haváriemi, stojí za zmínku bezmála tříprocentní meziroční pokles výroby v případě strojů a zařízení. Jinými slovy: průmyslová výroba hlásí za letošní červen celkově velmi dobrý výsledek, nicméně detailní pohled odhaluje, že bezmála čtyři pětiny tohoto růstu připadají na jediné odvětví, tedy na výrobu motorových vozidel.

Růst průmyslových objednávek v červnu zpomalil: jistě se zde promítly i kalendářní faktory (květen, kdy objednávky rostly poměrně impresivním tempem, měl meziročně o tři pracovní dny navíc, červen žádnou takovou výhodu neměl). Nicméně se obávám, že se zde projevuje i skutečnost, že růst průmyslové aktivity letos na globální úrovni zůstává pozvolný a tuzemský průmysl postrádá výraznější prorůstový impuls ze strany globální poptávky. Vzhledem k nejistotám vyvolaným výsledkem referenda o brexitu se tato situace ve druhém pololetí zlepší jen těžko. Naopak: za zmínku stojí velmi slabé výsledky PMI průzkumu za český zpracovatelský průmysl za červenec, jež hlásí pokles na straně nových zakázek i výroby.

V každém případě lze letošní roku rozdělit na dvě části: na tu „před brexitem“ a na tu „po brexitu“. Ta první část končí právě výsledky za červen, dopad nejistot souvisejících s brexitem bude patrný až na datech za letošní druhé pololetí. V tomto ohledu stojí za zmínku, že souběžně zveřejněné údaje o vývoji zahraničního obchodu za červen ukazují, že se opět velmi dařilo českým exportérům do Spojeného království, neboť vývozy v tomto směru meziročně vzrostly o 11,6 %, což je v rámci červnového vývoje exportů excelentní výsledek. Celkově totiž exporty v červnu meziročně vzrostly pouze o 0,3 %, což je dle mého názoru zklamání. Česká ekonomika je výrazně proexportně orientována a v tomto ohledu bude citlivá na případné negativní dopady brexitu na hospodářský vývoj jak v samotné Velké Británii, tak v kontinentální Evropě.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.