CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

08. 08. 2016

0 komentářů

Solidní růst průmyslové výroby a zklamání z exportů

 


 

Průmyslová výroba hlásí za červen solidní růst: očistíme-li údaje o vliv počtu pracovních dní, tak červen hlásí nejsilnější meziroční růst průmyslové výroby ze všech tří měsíců letošního druhého čtvrtletí. Dominantním tahounem je již klasicky výroba motorových vozidel. Příspěvek ostatních průmyslových odvětví k celkovému růstu výroby byl mnohem méně výrazný a v některých případech výroba v červnu meziročně poklesla: vedle chemického průmyslu, kde jde o dlouhodobější jev související s odstávkami a haváriemi, stojí za zmínku bezmála tříprocentní meziroční pokles výroby v případě strojů a zařízení. Jinými slovy: průmyslová výroba hlásí za letošní červen celkově velmi dobrý výsledek, nicméně detailní pohled odhaluje, že bezmála čtyři pětiny tohoto růstu připadají na jediné odvětví, tedy na výrobu motorových vozidel.

Růst průmyslových objednávek v červnu zpomalil: jistě se zde promítly i kalendářní faktory (květen, kdy objednávky rostly poměrně impresivním tempem, měl meziročně o tři pracovní dny navíc, červen žádnou takovou výhodu neměl). Nicméně se obávám, že se zde projevuje i skutečnost, že růst průmyslové aktivity letos na globální úrovni zůstává pozvolný a tuzemský průmysl postrádá výraznější prorůstový impuls ze strany globální poptávky. Vzhledem k nejistotám vyvolaným výsledkem referenda o brexitu se tato situace ve druhém pololetí zlepší jen těžko. Naopak: za zmínku stojí velmi slabé výsledky PMI průzkumu za český zpracovatelský průmysl za červenec, jež hlásí pokles na straně nových zakázek i výroby.

V každém případě lze letošní roku rozdělit na dvě části: na tu „před brexitem“ a na tu „po brexitu“. Ta první část končí právě výsledky za červen, dopad nejistot souvisejících s brexitem bude patrný až na datech za letošní druhé pololetí. V tomto ohledu stojí za zmínku, že souběžně zveřejněné údaje o vývoji zahraničního obchodu za červen ukazují, že se opět velmi dařilo českým exportérům do Spojeného království, neboť vývozy v tomto směru meziročně vzrostly o 11,6 %, což je v rámci červnového vývoje exportů excelentní výsledek. Celkově totiž exporty v červnu meziročně vzrostly pouze o 0,3 %, což je dle mého názoru zklamání. Česká ekonomika je výrazně proexportně orientována a v tomto ohledu bude citlivá na případné negativní dopady brexitu na hospodářský vývoj jak v samotné Velké Británii, tak v kontinentální Evropě.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *