Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Sněmovna projedná rozpočet přinášející výrazný růst běžných výdajů

Makro 19.12.2017 | 11:29 0 Komentářů

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení projednává státní rozpočet na rok 2018. V prvním čtení hladce prošel většinou 116 hlasů, nyní budou poslanci schvalovat či zamítat navržené změny a zákon jako celek.

Návrh rozpočtu přináší masivní růst běžných výdajů, především na platy ve veřejné sféře a na sociální dávky. Průměrný plat by měl vzrůst o 13 %, objem vyplacených důchodů vzroste o 4,4 %. Naopak kapitálové výdaje, tedy vládní investice, jsou navrženy nižší než letos. Realita ale může být jiná (i díky tomu, že letos zřejmě skončí investice hůře, než stát projektoval). Česko totiž musí ke konci příštího roku vyčerpat část evropských peněz v aktuálním programovém období, jinak o ně může přijít. Zároveň se snad konečně rozjede více infrastrukturních staveb. Investice tak příští rok mohou nakonec výrazně vzrůst.

Na straně příjmů návrh předpokládá růst výběru daní, především z příjmů fyzických osob (meziročně o 16 miliard vůči očekávané skutečnosti roku 2017) a sociálního pojištění (o 35 miliard), vyšší má být i výběr DPH (o 11 miliard na úrovní státního rozpočtu), kde stát očekává plný dopad první a druhé fáze EET. Rozpočet je založen na očekáváném růstu HDP o 3,1 %. Náš výhled je vyšší, a to 3,6 %. Příjmy rozpočtu by tak mohly být ještě o něco lepší, než předpokládá vládní plán.

Na jedné straně sice předpokládáme rychlejší růst ekonomiky, na druhé straně ale očekáváme nárůst veřejných investic. Podle nás tedy rozpočet skončí v příštím roce v plánovaném deficitu 50 miliard korun oproti očekávanému schodku 10-20 miliard v letošním roce. A to při pokračujícím růstu ekonomiky.

Rizikem je, že případné zpomalení ekonomiky daňové příjmy srazí, na straně výdajů ale nebude lehké škrtat. Jelikož velká část nárůstu výdajů jde na platy a důchody, nemohla by je vláda jednoduše ořezat. Zároveň by bylo nepraktické snižovat investiční výdaje, jelikož by Česko mohlo přijít o část evropských peněz. V tomto případě by tak mohl rozpočet skončit s výrazně vyšším deficitem.

MAREK DŘÍMAL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.