Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Sledováním jízdy řidičů k férovějším pojistným smlouvám

Pojištění 13.11.2018 | 12:18 0 Komentářů

Pojišťovny vyhodnocují data z chytrých aut. Informace o tom, jak se jejich zákazníci chovají za volantem v každodenním provozu, jim umožňují férově rozhodovat o cenách pojistek a odměňovat bezpečnou jízdu zodpovědných řidičů.

Internet věcí IoT má obrovský potenciál ve všech sektorech. Chytrá zařízení sbírají data a distribuují je dále ke zpracování. Tyto cenné informace pak pomáhají firmám nabízet kvalitnější služby. V reálném čase tak data získaná z aut pomáhají pojišťovnám udělat si jasnější obrázek o chování řidičů a podporovat bezpečné řízení. Rozhodujícími parametry jsou například rychlost, prudké brzdění nebo zrychlení.

Jedním z průkopníků takového přístupu je společnost Octo Telematics1, která působí v oblasti automobilové telematiky. Firma využívá analytické nástroje SAS k tomu, aby pomohla pojišťovnám odměňovat bezpečné řízení a poskytla řidičům představu o tom, co je nebezpečné chování na silnici. „Díky společnosti SAS jsme nyní schopni analyzovat obrovské objemy dat, což v konečném důsledku zajišťuje férovější smlouvy pro všechny a také bonusy za bezpečnou jízdu,“ říká  Fabio Sbianchi, generální ředitel a zakladatel firmy Octo Telematics.

„Výpočet pojistného je náročným úkolem, protože pojišťovny mají často k dispozici pouze omezené informace. Doba držení řidičského průkazu a typ vozidla nebyli nikdy spolehlivými ukazateli bezpečné jízdy. Zároveň hlášení o nehodách jsou subjektivní a mohou být sepsány až později po události,“ vysvětluje Jan Černý, Business Solutions Manager ze společnosti SAS Institute, a dodává: „Tato technologie poskytne lepší přehled o dopravní situaci. Její využití poroste s tím, jak se na silnících začnou ve větším počtu objevovat autonomní vozidla.“

Zapojení analytiky do bezpečnosti silničního provozu přináší překvapivá zjištění. Přehledy vytvořené pomocí analytických nástrojů poskytují pojišťovnám individuálně vypočítaná riziková skóre pro každého řidiče. Navzdory rozšířenému názoru, že mladší řidiči vůbec nemají dostatek zkušeností a způsobují více dopravních nehod, data firmy ukazují, že 26 % mladých řidičů má rizikové skóre nízké.

Tisková zpráva SAS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.