Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Slabý juan způsobil v srpnu rekordně vysoký odliv kapitálu z Číny

Investice 29.09.2015 | 09:38 0 Komentářů

Podle údajů agentury Bloomberg odchází z Číny kapitál nejrychleji v historii. Odliv kapitálu v srpnu, jež činil 141,66 miliard dolarů, dohnal předchozí rekordní červencový odliv 124,62 miliard dolarů. 

  • Odliv kapitálu z Číny činil v srpnu 141,66 miliard dolarů
  • Podle Čínské lidové banky je slabý juan krátkodobou záležitostí

Měřítko portfoliových investic je odhad součtu devizových nákupů ze strany bank a změny devizových vkladů, kterým se měří toky do a ze země. Měsíční obchody a přímé investiční zůstatky jsou kompenzovány o odhad portfoliových toků. 

Čínská Lidová banka šokovala globální trhy tím, že 11. srpna devalvovala juan. Tento zásah způsobil především celosvětový pokles komodit, akcií a měn rozvíjejících se trhů.

Juany Yiping z PBoC uvedl, že se obává poměrně velkých ekonomických tlaků, jelikož Čína otevírá kapitálový účet, což může způsobit další odliv peněz. 

Podle Goldman Sachs Group mohou být zdrojem odlivu kapitálu čínské společnosti, které omezují splácení svých devizových závazků v jiných měnách a využívají spíše domácích výhod, jelikož tak mají nižší finanční náklady.   

Pokud FED zvýší úrokové sazby, zvýší tím i hodnotu amerického dolaru. To by pak znamenalo jediné, že dluh denominovaný v amerických dolarech by bylo dražší splácet.   

Graf: Odhad čínských kapitálových toků (zdroj: Bloomberg) 

clipboard0842

Eva Mahdalová, nezávislý analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.