Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Slabší měna pomáhá, nejenom v Česku

Investice 04.01.2017 | 13:55 0 Komentářů

Ekonomika eurozóny v závěru loňského roku zrychlila. To co naznačovaly dílčí ukazatele z jednotlivých států, se potvrdilo i na úrovni eurozóny jako celku. Index PMI měřící aktivity v sektoru průmyslu a služeb zaznamenal v prosinci nejvyšší hodnotu za posledních pět a půl roku. Rostoucí ekonomika se projevuje i v tlacích na zvyšování cen. Obojí je dobrá zpráva i pro Evropskou centrální banku. Ta sice prodloužila program kvantitativního uvolňování za březen letošního roku, nicméně průměrný měsíční objem nakoupených dluhopisů se snížil o 20 mld. EUR měsíčně. A my dokonce očekáváme, že se v průběhu roku tato částka bude snižovat.

Evropské ekonomice v závěrečných měsících letošního roku pomohlo i oslabení společné evropské měny. Zatímco ještě na počátku října se kurz eura vůči dolaru pohyboval kolem 1,12 USD/EUR, ve druhé polovině prosince již byla atakována hodnota 1,04. Euro tak během třech měsíců ztratilo více než sedm procent. A to se na atraktivitě exportů z eurozóny pozitivně podepsalo.
Zrychlení hospodářského růstu v eurozóně i vyšší inflační tlaky v zahraničí kvituje i Česká národní banka. Takovýto vývoj totiž znamená dovoz vyšších inflačních tlaků. Blížící se dosažení inflačního cíle jenom podpoří spekulace na brzké ukončení režimu kurzového závazku. My ho očekáváme v průběhu druhého čtvrtletí.
JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.