Čtvrtek 17. října. Svátek má Hedvika.

Škody způsobené kapsáři meziročně narůstají o 22 %. Letos dosáhly již více než 50 milionů korun

Podle statistik Policie ČR způsobili kapsáři v letošním roce škody, které již přesáhly 50 milionů korun. Za stejně období v loňském roce byly škody přibližně o 9 milionů nižší. Nárůst oproti loňskému roku je tak 22 %.

 

Nejvíce krádeží je v hlavním městě, ale kapsáři trápí obyvatele i dalších měst

 

Prvenství v osobních krádežích drží dlouhodobě Praha, kde škody dosáhly téměř 38 mil Kč, především kvůli turisticky exponovaným místům, kde je výskyt kapsářů nejvyšší. Na druhém místě v kapesních krádeží je Jihomoravský kraj (4 mil. Kč) a na třetím pak Moravskoslezský kraj (2,6 mil Kč). Nárůst kapesních krádeží je však také v dalších krajích.

Kapsáři často kradou velmi bleskově a nepozorovaně, takže se okradení dozví o chybějících osobních dokladech, platebních kartách, penězích či mobilních telefonech nebo jiné drobné elektronice až mnohem později a na jiném místě, než kde ke krádeži došlo. Tím se velmi stěžuje dopadení samotných pachatelů a návratnost zcizených věcí. Celková objasněnost kapesních krádeží je tak pouhých 7,6 %.

 

„Bránit se kapsářům zejména v přeplněných prostorách dopravních prostředků je složité. Kromě zvýšené pozornosti na rizikových místech a dodržování základních bezpečnostních pravidel je možné zvolit také vhodné pojištění proti drobným krádežím. Pojistit lze totiž prakticky všechny osobní věci, jako jsou například klíče, osobní doklady, peněženka a platební karty nebo samotná kabelka,“ říká Viktor Houška, ředitel produktu BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

 

Podle aktuálního průzkumu SSI Group bylo již někdy okradeno 47 % dotázaných. Češi jsou nejčastěji okradeni na ulici (18 %), doma (16 %), v MHD (14 %), dále pak na velkých společenských událostech – sportovní utkání, festivaly apod. (9 %) a v obchodních centrech (8 %).

 

Jak se kapsářům bránit?

Podle Policie ČR je důležitá prevence a dodržování několika základních pravidel:

  1. Muži by měli nosit vše důležité v náprsních, popř. uzavíratelných kapsách u kalhot.
  2. Ženy by neměly nechávat peněženku a jiné cennosti navrchu tašek či kabelek.
  3. Nenosit své osobní doklady v peněžence.
  4. Nemít při sobě větší finanční hotovost, využívat možnosti bezhotovostního platebního styku.
  5. PIN od platební karty si raději zapamatovat; pokud ho musíme mít napsaný, pak zásadně odděleně od samotné karty.
  6. V případě krádeže platební karty okamžitě volat pobočku banky, krádež oznámit a kartu zablokovat.

 

Jaké škody pojišťovna hradí?

Záleží na volbě pojišťovny. „Při sjednávání pojištění osobních věcí se soustřeďte především na rozsah pojištěných osobních věcí – jako je kabelka, mobilní telefon, notebook, tablet, peněženka, nebo brýle. A kromě úhrady za nově nakoupené věci samotné pak například i náklady spojené s vyřizováním ztracených dokladů nebo náklady spojené s odcizením klíčů (otevření dveří a výměna zámku). Plnění může dále pokrývat i zdravotnické pomůcky, léky, kosmetiku nebo zaměstnanecké stravenky. Stejně tak náhradu škody můžete získat za zcizené služební (pracovní) věci, jako je například mobilní telefon, notebook či tablet,“ upřesňuje Viktor Houška z BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.