Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Situace v realitních investicích se po vypuknutí pandemie významně změnila. Na trhu mimo jiné vyrostla nová skupina investic

Investice 06.09.2021 | 13:41 0 Komentářů

Dle investičního reportu společnosti Avison Young se v regionu střední a východní Evropy (CEE) udály významné strukturální posuny v realitních investicích, které nebyly zpozorovány ani po finanční krizi v roce 2008. Jedním z nich je vznik nové skupiny investic do rezidenčních nemovitostí, která zažívá obrovský rozmach. Středem zájmů jsou také aktiva odolná proti Covidu”. Velkým trendem jsou tedy investice do Retail Parků, které se v České republice svými výnosy přibližují výnosům nákupních center. Celkově se objemy investic za 1. pololetí 2021 v regionu CEE meziročně snížily o 30 % – z 6,1 miliardy EUR v roce na 2020 na 4,2 miliardy EUR v roce 2021. V České republice došlo k poklesu až o 59 %.

Situace na trhu se po vypuknutí pandemie podstatně změnila

V realitních investicích došlo k významným změnám, které nebyly zpozorovány ani po finanční krizi v roce 2008. Pandemie COVID-19 nastolila práci z domova, ale i přesto segment kanceláří vládl v rámci celkového objemu investic. Investice do kanceláří představovaly v rámci celého regionu střední a východní Evropy 46 % celkových objemů (1,95 miliardy EUR). V roce 2008 byly nejméně atraktivní třídou aktiv průmyslové a logistické nemovitosti, jenž jsou nyní jednoznačným vítězem. Téměř každý institucionální investor hledá tuto třídu nemovitostí a výnosy se tak každým čtvrtletím snižují (v ČR 4,50 % ročních čistých příjmů). Posiluje také poptávka investorů po maloobchodních parcích. Výnosy nejkvalitnějších retail parků v České republice jsou nyní na úrovni 5,75 % a přibližují se k výnosům nákupních center, které jsou momentálně na úrovni 5,50 %. Avison Young očekává, že tento trend bude nadále pokračovat.

Vyrostla nová skupina investic, která zažívá obrovský rozkvět

Velký rozmach momentálně zažívají rezidenční nemovitosti určené na pronájem, tzv. Build-to Rent. Rezidenční projekty se objevují na nákupních seznamech všech hlavních institucionálních investorů, domácích i mezinárodních. Konkurence je vysoká a výnosy extrémně nízké, protože investoři primárně počítají s dlouhodobým růstem hodnoty kapitálu. „Dnešní projekty jsou prodány již před jejich samotným dokončením. Proto jsou investoři, bojující mezi sebou, ochotni se k transakcím zavázat dopředu a v některých případech poskytnout i své finanční prostředky k dokončení projektu,” uvádí Ryan Wray, výkonný ředitel Avison Young v ČR. Výnosy se pohybují od 3,50 % v Praze do 6,00 %+ v Bukurešti. „Očekáváme, že tento segment bude v druhé polovině roku více posilovat, protože probíhá řada významných transakcí a stane se tak dalším pilířem investičního trhu,” doplňuje Lukáš Kalina, ředitel Capital Markets.

Objemy investic se meziročně snížily o 30 %

V prvním pololetí roku 2021 klesl objem investic v regionu CEE o 30 % z 6,1 miliardy EUR v roce 2020 na 4,2 miliardy EUR v roce 2021. Avšak objemy prvního čtvrtletí 2020 nebyly ještě ovlivněny pandemií COVID-19, jednalo se o transakce dohodnuté před počátkem pandemie. V České republice klesl objem investic o 59 % (z 1,9 miliardy EUR v první polovině roku 2020 na 790 milionu EUR v roce 2021). Faktorem je nedostatek dostupných investičních nemovitostí. Výsledkem jsou klesající výnosy napříč všemi sektory kromě nákupních center a tzv. High Street maloobchodních prostor v centrech měst.

Dominance lokálního kapitálu připomíná situaci po ekonomické krizi

České investiční fondy investovaly nejvíce z celého regionu a získaly 17 % (740 milionů EUR) z celkového objemu investic v rámci CEE. „Růst a dominance domácího kapitálu připomíná roky 2008-2012, kdy v investicích do komerčních realit dominovali místní investoři. Zásadním rozdílem ale je, že domácí hráči již pouze nevyplňují vzniklý prostor na trhu, vzniklý úprkem zahraničního kapitálu na své domácí trhy, ale postupně se transformovali na konkurenceschopné hráče. A daří se jim nad západním kapitálem vyhrávat, což je důkaz vysoké vyspělosti místního trhu,” komentuje Lukáš Kalina.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.