Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Sílu české ekonomiky potvrdil i druhý odhad

Makro 01.06.2015 | 10:59 0 Komentářů

Česká ekonomika znovu dokázala velice příjemně překvapit. Druhý odhad Českého statistického úřadu o vývoji hospodářství potvrdil její výbornou kondici, když meziroční tempo růstu dosáhlo 4,2 %.

Druhý odhad potvrdil, že česká ekonomika nyní šlape jako švýcarské hodinky. V prvním čtvrtletí meziročně zrychlila o 4,2 %, což v mezičtvrtletním srovnání představuje růst ve výši 3,1%. To, že se české ekonomice daří, reflektují téměř všechna odvětví – stavebnictví se snaží dostat se do starých kolejí, výroba aut táhne zpracovatelský průmysl a lepší finanční situace domácností umožňuje Čechům si více užívat a využívat tak nejen služby hoteliérů.

Domácnosti meziročně zvýšily své výdaje na konečnou spotřebu o 3,0 %. Tyto výdaje směřovaly především na předměty dlouhodobé spotřeby. A z lepších časů se těší také firmy, které investovaly především do nákupu dopravních prostředků, zařízení a také do výstavby nových budov a dalších staveb. Tvorba fixního kapitálu meziročně vzrostla o 3,2 %. Zájem o dopravní prostředky měly kromě českých společností také subjekty v zahraničí. Spolu s elektrickými a optickými přístroji pak táhly vývoz, který se meziročně zvýšil o 7,7 %. České hranice (ve směru ze zahraničí do ČR) překračovaly především stroje a zařízení a taktéž subdodávky pro automobilový průmysl a výrobu elektrických přístrojů a zařízení. Dovoz byl ve srovnání s vývozem o něco silnější, meziročně vzrostl o 9 %. I tento zdánlivě nepatrný rozdíl nicméně způsobil, že přebytek zahraničního obchodu, byť je stále pozitivní, poklesl meziročně o více než 7 %.

Revize, která ve srovnání s prvním odhadem zvýšila růst o 0,3 procentního bodu, tak přinesla další vlnu pozitivní nálady a česká ekonomika bezesporu nabírá na síle. K velmi pěkným číslům jí ale významnou měrou dopomohla i nestabilní tvorba zásob, která se podle ČSÚ soustředila především do dokončené výroby na úkor materiálu. To je efekt, který se bude v dalším čtvrtletí jen stěží opakovat. Jinými slovy, překvapivý růst v prvních třech měsících půjde pravděpodobně částečně na úkor dalších měsíců, proto naše předpověď vývoje ekonomiky pro letošní rok nedozná zatím tak dramatických změn.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.