Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Silné předstihové ukazatele nákupních manažerů táhnou evropské trhy vzhůru

Investice 23.05.2017 | 17:38 0 Komentářů

Dnes zveřejněné silné předstihové ukazatele nákupních manažerů pro celou eurozónu i obě nejsilnější ekonomiky Německa a Francie ukázaly, že nálada v průmyslu i v oblasti služeb zůstává v eurozóně pozitivní. Akciové trhy na dobré zprávy zareagovaly růstem. Index Stoxx 600 před koncem obchodování přidává 0,2 %, když nejvíce posilují technologické tituly s +1,3 %.

Akcie finské Nokia si po urovnání právního sporu s technologickým gigantem Apple připisují 6,5 %. K optimistické náladě se připojily i utility s 0,9% zisky. Jako jedni z mála dnes na šestileté maximum indexu nákupních manažerů nereagovali realitní developeři a producenti základních průmyslových materiálů, jejichž akcie odevzdávají mírně přes 0,5 %.

Americké akcie zahajují úterní obchodování opatrnými zisky do 0,2 %, když kromě mediálních skupin a maloobchodních řetězců všechny ostatní sektory posilují.

Pražská burza dnes šla proti proudu svých evropských kolegyň a odepsala 0,9 %. Nejvíce se na propadu podílela rakouská bankovní skupina Erste s -2 %, jejíž akcie se dnes poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu. Největší procentuální ztrátu však dnes zaznamenal Unipetrol, jehož akcie oslabily o 3 %. Ztráty kolem 1 % dnes utrpěly i akcie Kofoly, Komerční banky, Philip Morris ČR. Pojišťovací skupina VIG i přes relativně solidní výsledky z prvního kvartálu dnes odepsala 0,9 %. Jedinými tituly, které se dnes vzmohly k ziskům, byl výrobce lihovin Stock s +1,1 % a telekomunikační skupina O2 s +0,7 %. Celkový objem zobchodovaných akcií dnes dosáhl 0,5 mld. CZK.

RICHARD MIŘÁTSKÝ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.