Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Sílící euro pomohlo měnám v regionu

Investice 01.11.2018 | 17:04 0 Komentářů

ČNB dnes v naprostém souladu s tržním očekáváním zvýšila svou klíčovou dvoutýdenní repo sazbu o 25 bb na 1,75 %.  ČNB reagovala především na svůj revidovaný inflační výhled. V souladu s naším pohledem bankovní rada vidí, že inflace bude v prvních měsících příštího roku atakovat 3 % a následně se pomalu blížit k 2% cíli ze shora.

Na rozdíl od nás ale ČNB počítá, že za ní hodně práce odmaká měnový kurz a koruna posílí razantně pod 25 CZK/EUR. To rozhodně není náš předpoklad, proto podle nás bude ČNB ve zvyšování sazeb pokračovat i v příštím roce. Na podzim čekáme repo sazbu na 2,50 %.

Koruně se dnes dařilo, oproti ranním kotacím u 25,95 CZK/EUR se kurz v odpoledních hodinách krátce dostal až ke 25,83 CZK/EUR. Nutno ale podotknout, že to nebyla primárně zásluha centrální banky a jejího zvýšení sazeb. Dnes totiž posilovaly všechny měny v regionu, když se konečně na globálním trhu dařilo euru vůči dolaru. Korunu pouze částečně během tiskové konference podpořil guvernér Rusnok komentářem, že nemůže vyloučit prosincové zvýšení sazeb. Tady ale bude hodně záležet opět na kurzu koruny. Pro Q4 18 ČNB ve své prognóze počítá s průměrnou hodnotou kurzu 25,70 CZK/EUR. Dosavadní průměr činí 25,83 CZK/EUR, což žádnou významnou odchylku nepředstavuje.

JAN VEJMĚLEK
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.