Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Sezónní zvýšení nezaměstnanosti nic nemění na pozitivním trendu

Makro 09.02.2015 | 09:43 0 Komentářů

Nezaměstnanost sice v lednu vzrostla až na 7,7 %, avšak tento sezónní skok na pozitivním trendu českého trhu práce vůbec nic nemění.

Míra nezaměstnanosti je o jeden procentní bod nižší než loni v lednu, což znamená pokles počtu nezaměstnaných v řádu desetitisíců. Dá se jednoznačně říct, že ekonomický růst byť není nijak oslnivý, vytváří nová pracovní místa a zlepšuje tak situaci na trhu práce.

Předpokládáme, že se situace na trhu práce bude v dalších měsících opět zlepšovat a nezaměstnanost se již brzy podívá pod hranici sedmi procent. Volných pracovních míst stále přibývá a jen v lednu jich bylo už přes 62 tisíc, tj. o 25 tisíc více než loni. Tolik pracovních příležitostí tu přitom bylo naposledy v roce 2009. 

Motorem zlepšování situace na trhu práce je jednoznačně zpracovatelský průmysl, který vytváří nejvíce pracovních příležitostí. Vzhledem k tomu, jak pozitivně se vyvíjejí zakázky průmyslových podniků, můžeme předpokládat, že nová místa budou vznikat i nadále.

Pozitivní vývoj navíc vidíme i u stavebnictví, které po šestileté depresi získává stále více nových zakázek a brzy bude postrádat zaměstnance. 

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.