Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Šest Čechů z deseti nemuselo během pandemie sáhnout na své úspory

Půjčky 07.07.2021 | 14:56 0 Komentářů

Pandemie v loňském a letošním roce výrazně ovlivnila rodinné rozpočty a vnímání peněz jako  takových. Lidé masivně spořili, protože neměli za co utrácet a byli ve spotřebě opatrnější nebo se jim zvýšily příjmy. Z průzkumu STEM/MARK pro společnost Home Credit vyplynulo, že 61 % Čechů nemuselo během pandemie čerpat peníze z našetřených rezerv. Jenom malý zlomek obyvatelstva se uchýlil k půjčce. Necelých 40 % respondentů očekává v brzké době zlepšení své finanční situace.

Polovina dotázaných, kteří museli utratit část svých úspor, je měla k dispozici na běžném účtu. Necelých 40 % mladých ve věku 18-29 let uvedlo, že peněžní rezervu čerpalo z hotovosti, naopak starší věková skupina (60-64 let) ji měla uloženou na běžném účtu (57 %), 14 % z nich využilo prostředků z penzijního spoření.

Jen velmi malé procento respondentů uvedlo, že si kvůli zhoršené finanční situaci během pandemie půjčilo. Nejčastěji se jednalo o bankovní půjčku a částku do 30 000 Kč.

„Řada lidí využila během pandemie odkladů splátek úvěrů nebo hledala další možnosti, jak vyřešit situaci, kdy se jim snížil příjem. Z průzkumu vyplývá, že jenom 3,5 % lidí sáhlo po půjčce. Půjčka může pomoci pouze v situaci, kdy měsíčně ušetříte na splátku, tj. rozdíl příjmů a výdajů musí být kladný,“ vysvětluje Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit.

„V nejisté době je dobré si závazek ve formě půjčky dobře promyslet a volit raději produkt, který nabízí flexibilní možnosti splácení, aby v případě snížení příjmu nedošlo ke zbytečným komplikacím,“ radí Miroslav Zborovský.

Zlepšení své finanční situace očekává 39 % dotázaných, naopak 18 % z nich si myslí, že se budou v budoucnu potýkat s finančními problémy. Nejvíce se bojí zdražování energií, což nejčastěji uvedla věková skupina od 30 do 44 let. Strach je ale i z celkového zdražování, tedy růstu inflace a zvyšování daní. Necelých 40 % respondentů se pak obává ztráty zaměstnaní.

Průzkum pro Home Credit provedla agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku 515 respondentů ve věku 18 – 64 let. Sběr dat probíhal po celé České republice od 27.5. do 1.6.2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.