Sobota 23. října. Svátek má Teodor.

Senát zakročil. Nekoncepční zdanění příjmu z prodeje cenných papírů z daňového balíčku zmizí

Státní rozpočet 11.12.2020 | 15:13 0 Komentářů

Česká republika je jediná na světě, která má koncept superhrubé mzdy. Rozhodně je dobře, že Senát podpořil její zrušení.  Pozměněný daňový balíček bude znovu projednávat Poslanecká sněmovna.

Zároveň byla Senátem prosazena transparentní progresivní sazba daně v sazbách 15 a 23 procent, která nahradila doposud netransparentní systém. Dosud jsme se deklarovali, že máme rovnou daň 15 procent, která byla u vyšších příjmů zvýšena o solidární příplatek sedm procent. Progresivní sazbu daně jsme tedy měli již doposud, nyní to však bude jasně zakotveno zákoně.

Úprava základní slevy na poplatníka, která se v senátní verzi výrazně snížila oproti návrhu Poslanecké sněmovny, přinese výraznou úlevu pro státní rozpočet. Původně navržená sleva by veřejné finance neúměrně zatížila.

Za významnou změnu považuji odstranění návrhu poslance Mikuláše Ferjenčíka týkající se zdanění z příjmu z prodeje cenných papírů nad 20 milionů korun, kdy tento návrh byl skutečným legislativním paskvilem. Znění bylo nedotažené, nekoncepční a nefér vůči vlastníkům společností.“

Michal Jelínek,
Daňový expert a partner V4 Group

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.