CZK/€ 23.695 +0,21%

CZK/$ 22.117 +0,57%

CZK/£ 27.297 +0,21%

CZK/CHF 24.474 +0,45%

25. 05. 2012

0 komentářů

Seminář ve Zlínském kraji k dluhové problematice

 


 

V rámci semináře bylo konstatováno, že stále více přibývá lidí, kteří navštěvují občanské poradny se snahou řešit své dluhové problémy. Za  první čtvrtletí roku 2011 řešily poradny  6424 takových  dotazů. Za stejné období roku 2012 zodpověděly občanské poradny již 7114 dotazů. Meziročně tak došlo k nárůstu o  10%.Ve Zlínském  kraji došlo za stejné období ke zvýšení počtu dotazů v dluhové oblasti skoro o 40%.

Asociace občanských poraden potvrzuje prohlubování problémů v zadlužování občanů. Nejnovější statistická data, získaná v rámci projektu „Dluhové poradenství“ podpořeného ČSOB a Era Poštovní spořitelnou, potvrzují  nárůst problémů a s tím spojené zvýšené poptávky veřejnosti po službách občanských poraden.

„Lidé se na občanskou poradnu obracejí nejčastěji s problémy spojenými s insolvencí a exekucemi. Velmi často jsme žádáni o pomoc při oddlužení. Snažíme si vždy volit nejvhodnější způsob řešení podle míry zadlužení a finančních možností člověka, který se na nás obrátí s žádostí o radu.Častým řešením je zpracování návrhu na oddlužení, pokud to umožní příjem žadatele. Není to však řešení, které se dá použít univerzálně, protože je nutné splnit řadu podmínek. Tou základní je výše příjmu, která je dostačující pro zaplacení pohledávek všech pohledávek věřitelů minimálně ve výši 30%. Často oddlužení není možné také z důvodu, že dluhy pocházejí z podnikatelské činnosti. Stále existují systémové problémy, které zbytečně prohlubují zadlužení občanů nepřiměřeným způsobem. 

Je pravda, že došlo k některým dílčím úpravám zákonů, které mají tento stav zlepšit.Kromě již realizovaného snížení odměn advokátů a exekutorů se v současné době  chystá v plánované novele exekučního řádu k opatření, které by mělo zakotvit slučování pohledávek stejného charakteru do jednoho řízení. Typickým příkladem je vymáhání pokut za jízdu na černo v dopravních prostředcích mhd, kdy každá pokuta totožného člověka se vymáhá ve zvláštním řízení a tím narůstají pro dlužníka neadekvátně náklady k míře provinění.“uvádí Stanislav Skalický ředitel Asociace občanských poraden.

 

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Novela insolvenčního zákona: Dluhy zdravých a práceschopných neplatičů zaplatí všichni občané

Plošným zkrácením doby oddlužení z pěti let na tři roky riskuje vláda nedůvěru občanů, hrozbu morálního hazardu, deziluzi společnosti a její rozdělení na řádně splácející a neplatiče. V době, kdy se oznamují úsporná opatření, která mají pomoci omezit rozpočtový schodek, snižovat veřejný dluh a zlepšovat ekonomickou situaci země, je […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

19. 05. 2023

konkurz WCA

WCA je v konkurzu, reorganizace neprošla. Věřitelům běží čas

WCA International Matouše Poláka skončila v konkurzu. Městský soud v Praze zjistil úpadek a prohlásil konkurz na majetek společnosti 27. února 2023. Věřitelé mají nyní jen da měsíce na přihlášení pohledávek. Lhůta pro podávání přihlášek končí 27. dubna 2023.

Text: Veronika Hejná

01. 03. 2023

Zúžení SJM a podnikání

Manžel podniká? Uzavřete manželskou smlouvu

Jak je známo, OSVČ za závazky vzniklé z podnikání odpovídá celým svým majetkem. Nezáleží na tom, zda jde o majetek využívaný k podnikání anebo ne. Jak podnikat a neohrozit přitom svou rodinu?

Text: Veronika Hejná

26. 10. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *