Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Kdo se stane osmnáctým držitelem titulu EY Podnikatel roku České republiky?

Investice 21.02.2018 | 14:04 0 Komentářů

Již 27. února 2018 bude na pražském Žofíně vyhlášen EY Podnikatel roku 2017 České republiky. Kdo se stane osmnáctým vítězem a reprezentantem České republiky na světovém finále v Monte Carlu v červnu 2018? Dle výsledků dosavadních krajských vyhlášení mají blíže k vítězství muži než ženy (10 ku 2). Součet obratů společností, ve kterých soutěžící podnikatelé a podnikatelky působí, činí 35 miliard korun, celkový zisk dosahuje 1,7 miliard korun a zaměstnávají více než 8400 lidí. V letošním ročníku soutěže bylo nominováno více než 430 podnikatelů. Mezi přihlášenými 70 podnikateli z 58 firem je tentokrát 12 žen a stejný počet podnikatelských dvojic či trojic. Věkový rozdíl mezi nejstarším účastníkem soutěže (82 let) a nejmladším (22 let) činí 60 let. Společnost BMW, která je oficiálním vozem soutěže, věnuje všem celostátním finalistům soutěže voucher na bezplatné užívání nového vozu BMW řady 5.

Jméno českého vítěze prestižní celosvětové soutěže, kterou každoročně pořádá společnost
EY v šedesáti zemích světa na šesti kontinentech, bude oznámeno na slavnostním večeru na pražském Žofíně 27. února večer.

„Velice mě těší, že v osmnáctém ročníku soutěže opět není nouze o skvělé podnikatelské příběhy, které inspirují ostatní. Všichni, kteří podnikají poctivě a dávají práci mnoha lidem, si zaslouží naše uznání,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy a dodává: „V letošním roce jsme zažili historicky nejdramatičtější zasedání hlavní poroty soutěže, která se v závěru rozhodovala mezi dvěma kandidáty na titul EY Podnikatel roku 2017 České republiky. Letošní celostátní vítěz pak svého soupeře v hlasování poroty porazil o jediný hlas. Příští týden na Žofíně se tedy můžete těšit na napínavý večer.“

„Pokud máme být v této republice a v této době na něco hrdí, tak jsou to lidé, kteří svým důvtipem a neochotou uhnout z cesty vybudovali business, který obstojí nejen v celorepublikovém ale i celosvětovém srovnání. Právě důvtip, tzn. invenční přístup ve všem, co děláte, je historickým pilířem také značky BMW. Proto je nám ctí stát po boku mnoha úspěšných lidí a především pak těm, kteří se rozhodli na výjimečné úspěchy poukázat a ocenit je. Již druhým rokem tak mají finalisté prestižní soutěže Podnikatel roku možnost zažít svět BMW na vlastní kůži a vyzkoušet naše vozy,“ říká Pavel Jankovský, ředitel marketingu BMW Group Česká republika.

Podle aktuální statistiky se přihlášený podnikatel věnuje podnikání v průměru 14 a půl roku. Nejstaršímu podnikateli je 82 let, zatímco nejmladšímu 22 let. Součet obratů všech přihlášených společností za rok 2016 činí 35 miliard korun, celkový zisk dosahuje 1,7 miliard korun a ukazatel EBITDA se blíží 3 miliardám korun. Celkově zaměstnávají přihlášení podnikatelé přes 8400 osob. Mezi přihlášenými 70 podnikateli je 12 dvojic či trojic. Společně podnik vedou manželské páry, ale také otec a syn či švagři.

Dle počtu přihlášených má největší zastoupení podnikatelů Praha, následuje Moravskoslezský a Zlínský kraj. Jediný kraj, který nemá v soutěži svého podnikatele, je Karlovarský kraj.

Co se týče oboru podnikání, v letošním ročníku jednoznačně dominují soutěžící působící v oblasti výroby se 42,3 % (36 % v roce 2016, 41 % v roce 2015, 24,6 % v roce 2014), oblast technologií je zastoupena 25 % (41 % v roce 2016, 45,9 % v roce 2015, 30,2 % v roce 2014), 23 % pak představují přihlášení zabývající se obchodní činností.

Krajští vítězové letošního ročníku soutěže EY Podnikatel roku:

 • Titul EY Podnikatel roku 2017 hlavního města Prahy získala Simona Kijonková, majitelka a jednatelka společnosti Zásilkovna s.r.o.
 • Titul EY Podnikatel roku 2017 Středočeského kraje získala Alexandra Kala ze společnosti PROFIMED s.r.o.
 • Titul EY Podnikatel roku 2017 Jihomoravského kraje získal Oliver Dlouhý, spolumajitel a jednatel společnosti Kiwi.com s.r.o.
 • Titul EY Podnikatel roku 2017 Moravskoslezského kraje obdrželi Bohumír Blachut a Erich Stavař ze společnosti ISOTRA a.s.
 • Titul EY Podnikatel roku 2017 Zlínského kraje získal Stanislav Martinec ze společnosti KOMA MODULAR s.r.o.
 • EY Podnikatelem roku 2017 Olomouckého kraje se stal Jiří Žák ze společnosti FARMAK, a. s.
 • Titul EY Podnikatel roku 2017 Ústeckého kraje získal Martin Hausenblas ze společnosti ADLER International, a.s.
 • EY Podnikatelem roku 2017 Kraje Vysočina se stal Lubomír Stoklásek, majitel a ředitel společnosti AGROSTROJ Pelhřimov, a.s.
 • Titul EY Podnikatel roku 2017 Jihočeského kraje získal Mario Vlček, majitel a jednatel společnosti MOIRA CZ, a.s.
 • Titul EY Podnikatel roku 2017 Pardubického kraje bude vyhlášen ve čtvrtek, 22. února.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2017 je BMW Group Česká republika.
Pro celostátní finalisty soutěže EY Podnikatel roku je připraveno celkem pět nových modelů BMW řady 5. Tato vozidla budou moci finalisté soutěže používat po dobu tří měsíců zdarma.

Partnery soutěže jsou společnosti Raiffeisenbank a Swiss Life Select. Image partnerem projektu je společnost Marco Mirelli. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou měsíčník Forbes a zpravodajský portál INFO.CZ. Soutěž podporují agentura CzechInvest a organizace Ashoka. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.

________________________________________________________________________________________

V úterý 27. února 2018 soutěž vyvrcholí v Praze na Žofíně slavnostním galavečerem s vyhlášením výsledků v následujících kategoriích.

EY Podnikatel roku České republiky

Nejlepší podnikatel České republiky reprezentuje naši zemi na celosvětovém finále soutěže 13. – 17. června 2018 v Monaku a bojuje o titul EY Světový podnikatel roku. Vítěze vybírá nezávislá porota složená především z předcházejících vítězů soutěže a podnikatele posuzuje podle mezinárodně jednotných kritérií, kterými jsou:

Podnikatelský duch

 • Klade na sebe i na podnik vysoké nároky a snaží se být nejlepší,
 • Dokáže riskovat a překonávat obtížné překážky,
 • Je vytrvalý/á a umí se poučit ze svých zkušeností

Inovace

 • Razí cestu novým metodám nebo technologiím,
 • Umí modifikovat stávající nebo vyvíjet nové výrobky a služby dříve než konkurenti na trhu,
 • Vytváří podnikatelskou kulturu, jejímž typickým znakem jsou inovace,
  Investuje do výzkumu a vývoje

Čestnost, poctivost a osobní vliv

 • Osobní vlastnosti a přístup k zaměstnancům, klientům, dodavatelům a kolegům,
 • Pro ostatní je vzorem, učitelem a rádcem, má všeobecně dobrou reputaci,
 • Zapojuje se do širšího společenství mimo svou vlastní firmu

Strategická orientace

 • Má podnikatelskou vizi a klade si cíle zaměřující se na další rozvoj podniku a jeho expanzi,
 • Buduje efektivně fungující pracovní tým (složený ze zaměstnanců, vedoucích pracovníků, poradců)
  a uzavírá strategická spojení,
 • Dosažené výsledky hodnotí podle vytyčených cílů

Finanční výsledky

 • Úroveň současných finančních výsledků podniku, úspěšnost při získávání finančních prostředků
  z vlastního kapitálu i cizích zdrojů,
 • Strategie řízení peněžních toků a vytváření podmínek pro dlouhodobý rozvoj podnikání,
 • Hospodářský růst a způsob reinvestování zisku

Celostátní / mezinárodní dopad

 • Získání významného podílu na trhu
 • Rozsah expanze v celostátním měřítku nebo na mezinárodních trzích
 • Plány na mezinárodní expanzi a rozšíření vliv

EY Technologický podnikatel roku

Do kategorie EY Technologický podnikatel roku může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, jehož společnost technologie vytváří nebo inovativním způsobem využívá. Přihlášky do této kategorie posuzuje odborná porota, která přihlíží k tomu, zda jsou moderní technologie úspěšně integrovány do firemních procesů, zda významnou měrou ovlivňují ekonomickou úspěšnost společnosti a zda má společnost dlouhodobou strategii využívání moderních technologií.

EY Začínající podnikatel roku

Do této kategorie se může přihlásit podnikatel, který k 31. 12. 2017 nedosáhl věku 30 let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (tedy s podnikáním začal po 1. 1. 2012).

EY Společensky prospěšný podnikatel roku

Přihlásit se mohou podnikatelé, kteří v praxi aplikují zásady podnikání tak, aby dosáhli řešení společenských problémů. Podnikání společensky prospěšných podnikatelů je o zavádění praktických, inovativních přístupů zaměřených na podstatné záležitosti, které často zůstávají na okraji zájmu společnosti, a mělo by poskytovat praktickou a životaschopnou alternativu k charitě či státní podpoře v dané oblasti.

Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění

Do soutěže o Cenu České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění může být zařazen jakýkoliv účastník soutěže, který podporuje finančně či materiálně projekty, jež jsou součástí kultivace českého veřejného života skrze umění (hudební festivaly, výstavní činnost atp.), ale také projekty zaměřené na veřejný prostor (péče o krajinu, kulturní dědictví, architektura atp). Podpora těchto projektů není předmětem podnikatelské činnosti podnikatele a není realizována za účelem dosažení zisku.

Nejlepší podnikatelský příběh

Hlavní spoluorganizátor soutěže, mediální skupina MAFRA, vyhlašuje od roku 2011 čtenářskou anketu o „Nejlepší podnikatelský příběh“. Redakce MF DNES vybere z účastníků soutěže EY Podnikatel roku osm finalistů, jejichž profily publikuje. Čtenáři iDNES.cz a MF DNES pak svými hlasy zvolí nejlepší podnikatelský příběh uplynulého roku. V letošním ročníku hlasoval historicky nejvyšší počet čtenářů, více než 3 400.

________________________________________________________________________________________

Hlavní porota soutěže EY Podnikatel roku 2017 České republiky

vybírá celorepublikového vítěze soutěže, krajské vítěze a EY Začínajícího podnikatele roku

Složení poroty soutěže EY Podnikatel roku 2017

 • Petr Chmela, předseda poroty, TESCOMA, EY Podnikatel roku 2016
 • Zdeněk Pelc, GZ Media, EY Podnikatel roku 2015
 • František Piškanin, HOPI, Podnikatel roku 2012
 • Eduard Kučera, AVAST Software, Podnikatel roku 2009
 • Vladimír Kovář, Unicorn, Podnikatel roku 2008
 • Pavel Juříček, BRANO GROUP, Podnikatel roku 2006
 • Zbyněk Frolík, LINET, Podnikatel roku 2003
 • Petr Šmída, investor, ENERN
 • Tomáš Ventura, zástupce šéfredaktora, iDNES.cz
 • Petr Šimůnek, šéfredaktor, Forbes
 • Michal Půr, šéfredaktor, Info.cz

Porota kategorie EY Technologický podnikatel roku 2017

 • Jaroslav Klíma, předseda poroty, TESCAN ORSAY HOLDING, Technologický podnikatel roku 2011
 • Vladimír Velebný, holding CONTIPRO, EY Technologický podnikatel roku 2014
 • Karel Volenec, ELLA-CS, Technologický podnikatel roku 2012
 • Václav Muchna, Y Soft Corporation, Technologický podnikatel roku 2010
 • Josef Suska, HOKAMI CZ, Technologický podnikatel roku 2007
 • Pavel Baudiš, AVAST Software 

Porota kategorie EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2017

 • Tomáš Masopust, Portus Praha, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2016
 • Tereza Jurečková, Pragulic – Poznej Prahu jinak!, EY Společensky prospěšná podnikatelka roku 2014
 • Jan Školník, Agentura pro rozvoj Broumovska, EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013
 • Drahoslava Kabátová, Letohrádek Vendula, Společensky prospěšná podnikatelka roku 2008
 • Jiří Bárta, NADACE VIA

Porota Ceny České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění

 • Radana Waldová, Wald press, Cena České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění 2016
 • Petr Dvořák, generální ředitel České televize
 • Aleš Najbrt, kreativní ředitel Studia Najbrt
 • Daniel Bárta, zpěvák, textař a fotograf
 • Jan Školník, majitel HOBRA-Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska a EY Společensky prospěšný podnikatel roku 2013

Tisková zpráva: EY Podnikatel roku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.