Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Sberbank CZ meziročně zvýšila zisk o 56 % na 424 milionů Kč

Banky Sberbank 14.03.2018 | 10:34 0 Komentářů

Rok 2017 byl pro Sberbank CZ ve znamení rekordních objemů prodejů a výrazného růstu hospodářského výsledku. Banka meziročně zvýšila čistý zisk o 56 % na 424 milionů Kč. Přispěl k tomu především vysoký zájem o hypotéční a spotřebitelské úvěry a úvěry pro podnikatele, u firemních klientů vysoký růst výnosů z obchodování na finančních trzích.

„V oblasti retailového bankovnictví jsme dosáhli dalších rekordních výsledků v řadě. Na FÉR produkty postavené na jasných podmínkách a transparentních cenách klienti slyší. Dařilo se nám proto i přes silnou konkurenci zvyšovat počet klientů i objemy klíčových retailových produktů – FÉR hypotéky, FÉR půjčky a firemní FÉR úvěry pro podnikatele a malé firmy. Výborně se nám dařilo i v prodeji pojištění a investic,“ shrnuje Jiří Antoš, člen představenstva a ředitel pro retail Sberbank CZ.

V oblasti firemních zákazníků k výsledku přispěl mimořádný objem devizových operací před ukončením intervenčního režimu ČNB. Výborných výsledků banka dosáhla ze zajišťovacích obchodů nejen měnových, ale i úrokových rizik. Banka se též podílela na významných syndikovaných úvěrech a byla aktivní v exportním, obchodním a real estate financování.

„Podle předběžných neauditovaných výsledků dosáhly provozní výnosy před tvorbou rezerv a opravných položek celkem 2,228 mld. Kč. Bilanční suma Sberbank CZ za rok vzrostla o 13 % na 81,46 mld. Kč,“ uvádí Dušan Baran, člen představenstva a finanční ředitel Sberbank CZ. Počet aktivních klientů stoupl o 4 % na 113 tisíc. Celkový objem depozit přijatých od klientů se meziročně zvýšil o 15 % na 64,13 mld. Kč a celkový objem klientských úvěrů vzrostl o 8,8 % na 60,48 mld. Kč.

„I přes růst prodejních výsledků a investic do nových služeb a moderní infrastruktury se nám celkové provozní náklady daří držet pod kontrolou. V loňském roce jsme v souvislosti s rekordním počtem žádostí o úvěr jako jedna z prvních bank v Evropě nasadili do svých procesů softwarového robota. Díky tomu jsme udrželi nejen kvalitu a rychlost služeb, ale i jejich efektivitu. Provozní náklady oproti loňskému roku mírně vzrostly na 1,454 mld. Kč. Opravné položky se díky vysoké kvalitě úvěrového portfolia oproti předchozímu roku snížily. Díky pečlivému řízení rizik banka v loňském roce udržovala nízký podíl nesplácených úvěrů, který mírně klesl na 5,43 %. Kapitálová přiměřenost dosáhla na konci roku úrovně 16,44 %. Kapitál banky se tak výrazně drží nad hranicí požadovanou regulátorem a umožňuje nám další rozvoj,“ komentuje Dušan Baran.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.