Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Saxo Bank představuje svůj investiční výhled na 3. čtvrtletí 2014

Banky 16.07.2014 | 14:26 0 Komentářů

Saxo Bank, specialista na online investice a obchodování širokého spektra investičních nástrojů, představuje veřejnosti svůj výhled na 3. čtvrtletí tohoto roku. Zabývá se v něm makroekonomickým prostředím i jednotlivými třídami aktiv.

Saxo Bank predikuje relativně pozitivní třetí kvartál. Banka má i nadále pozitivní náhled na růst USA. Domníváme se, že americký růst se vrátí poté, kdy byl v 1. čtvrtletí, hlavně díky počasí, katastrofální (-2,9 %).  Také vidíme, že výkon akcií je lepší než výkon dluhopisů a předpovídáme, že slabost amerického dolaru bude pravděpodobně limitovaná. Volatilita by se měla odrazit od rekordních minim, jelikož se blížíme konci QE3 v režii amerického FEDu. A nakonec, věříme, že ropa zůstane na vyšších úrovních, ale v rámci pevného pásma.

Steen Jakobsen, hlavní ekonom, nicméně říká, že permanentní nevyváženost na trhu, kdy jenom 20 % ekonomiky – společnosti s veřejně obchodovanými akciemi a banky – získává 100 % dostupných úvěrů a politického kapitálu, dusí zbývajících 80 % – střední a malé podniky. Valuace akciových burz se sice zdají „rozumné“, ale jenom díky výsledné nižší ceně kapitálu pro vybraných 20 %, vytvořené díky neutuchající víře v kvantitativní uvolňování a všeobecné preferenci akciových investic.

Mezi další hrozby očekávaného zotavení patří čínský trh nemovitostí a jeho vysoké nároky na refinancování, růst ve Francii či Německu klesá kvůli nižšímu exportu do Asie a vysokým cenám energií. Vyšší ceny energií mají negativní dopad na spotřebu, jelikož přispívají k široké erozi disponibilních příjmů spotřebitelů.

Hlavní ekonom Jakobsen říká: „Bez transferu peněz od oněch 20 % zpět k 80 % se dočkáme dekády ‚japonizace‘. Náprava této nevyváženosti je pro přeměnu světové ekonomiky zásadní. Konsensus, který říká, že kousíček růstu stačí, trochu děsí a ignoruje celkový obraz věci.“

„V lednu se MMF, Světová banka, Evropská centrální banka, FED a většina bankovních ekonomů předháněla s prohlášeními, že rok 2014 bude rokem zotavení. Teď ale vstupujeme do druhé poloviny roku a Evropa vypadá zranitelně, deficity rozpočtů rostou a stále se kují zákulisní kšefty, aby si politici koupili více času. USA potřebují anualizovaný růst ve výši 2,9 %, aby se za první polovinu roku 2014 dostaly aspoň na nulu. Asijci stále věří, že zvládnou zařídit „měkké přistání“, což mi přijde, jako kdyby chtěli otočit obří tanker v řece.“

Akcie

Peter Garnry, hlavní akciový stratég, zdůrazňuje to, jak je důležité, aby investor měl ve svém portfoliu akcie, aby dosáhl alespoň trošku rozumného nárůstu kapitálu. Relativní přecenění mezi akciemi a dluhopisy v roce 2014 pokračuje. Celková ziskovost akcií ve vztahu k dluhopisům zůstává od roku 1995 pod úrovní rizikové prémie. Garnry říká: „Akcie jsou stále nejatraktivnějším investičním nástrojem, jsou teď férově oceněny a v žádném případě se nenacházejí v teritoriu bubliny.“

Měny

Kvůli destabilizaci Iráku došlo k znatelnému skoku cen ropy.  Tento skok je ale, měřeno procenty, stále docela mírný. Měnami, které budou nejvíce postiženy v případě dalšího růstu ceny ropy, jsou měny států, které nejenže závisejí na dovozu energií, ale také jsou v oblasti jednotek HDP nejvíce energeticky intenzivní. Indie, Jižní Korea a Jižní Afrika jsou, jak se zdá, obzvláště ohroženy energetickou intenzitou HDP, zatímco Turecko, Polsko a Maďarsko jsou zeměmi s rozvíjejícími se trhy, které extrémně závisí na dovozu drtivé většiny své spotřeby.

John J. Hardy, hlavní měnový stratég, dodává: „Zrovna nedávno skončilo období bezprecedentního klidu cen ropy. To znamená, že zvýšená cena nafty musí vydržet mnohem déle, abychom se dočkali většího dopadu na měny.“ 

Hlavní témata pro obchodování měn ve 3. kvartále jsou pro Saxo Bank například shortování EURJPY, shortování AUD v páru s USD a CAD, dlouhá pozice na NOKSEK s využitím poklesuů a dlouhá pozice MXNTRY.

Komodity

Navzdory nedávnému výbornému výkonu komodit vrhá konflikt v Iráku zlověstný stín na globální nabídku ropy. Pokud se nepodaří pochod sunitských militantů zastavit, bude směrem k roku 2015 růst cen ropy nevyhnutelný.

Globální energetický trh se ale také musí vyrovnat s možností, že poprvé v nedávné historii dojde k převisu nabídky ropy nad poptávkou, a to částečně díky růstu produkce zemí stojících mimo organizaci OPEC. Průměrná cena ropy typu Brent pravděpodobně klesne směrem k 105 dolarům za barel. Poté co v roce 2013 došlo poprvé za posledních 13 let k ročnímu poklesu ceny zlata, je Saxo Bank opatrně optimistická, co se týče jeho výhledu ve zbytku roku 2014. V prvním čtvrtletí dosáhlo průměrné ceny 1 225 dolarů za unci.

Ole S. Hansen, hlavní komoditní stratég, dodává: „Produkční plány Iráku nyní vypadají jako nedosažitelné, což klade ještě větší tlak na Saúdskou Arábii. Ta by měla zvýšit produkci a zabránit tak napětí na trhu s ropou.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.