CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

22. 09. 2022

0 komentářů

Saxo Bank oznámila výsledky za 1. pololetí roku 2022

 

Navzdory náročným tržním podmínkám dosáhla skupina Saxo Bank v prvním pololetí letošního roku nového rekordu více než 874 000 klientů. 

Skupina Saxo Bank (dále také jen „skupina“) vykázala za prvních šest měsíců roku 2022 čistý zisk 302 milionů DKK, přičemž ve stejném období loňského roku to bylo 512 milionů DKK. Celkové příjmy skupiny Saxo Bank činily za prvních šest měsíců letošního roku 2 145 milionů DKK, zatímco ve stejném období roku 2021 to bylo 2 435 milionů DKK.

Navzdory poklesu obchodních a tržních aktivit pokračoval v prvním pololetí čistý příliv nových klientů a k 30. červnu 2022 dosáhl jejich celkový počet 874 000, zatímco ve stejnou dobu v loňském roce to bylo pouze 790 000. Celkový objem aktiv našich klientů přesto poklesl na 591 miliard DKK oproti loňským 595 miliardám DKK. Příčinou byl zejména propad akciového trhu, který byl ovšem částečně kompenzován kladným čistým přílivem prostředků našich klientů.

Tyto výsledky nejsou uspokojivé. Odrazily se na nich zejména náročné tržní podmínky v průběhu prvního pololetí. Navzdory volatilitě na finančních trzích byly obchodní aktivity našich klientů v první polovině roku 2022, oproti stejnému období loňského roku, utlumené. Úroveň nákladů přitom zůstala téměř beze změny. Jednou z hlavních příčin byl odklad dokončení migrace BinckBank, který znamenal vyšší náklady a komplikace spojené s provozem dvou paralelních infrastruktur.

 Stručný přehled klíčových finančních ukazatelů za 1. pololetí 2022 (vs. 1. pol. 2021) 

  • Celkové příjmy: 2 145 milionů DKK (2 435 milionů DKK v 1. pol. 2021)
  • Čistý zisk: 302 milionů DKK (512 milionů DKK v 1. pol. 2021)
  • Aktiva klientů celkem: 591 miliard DKK (595 miliard DKK k 30. červnu 2021)
  • Celková hodnota majetku: 7 021 milionů DKK (7 156 milionů DKK k 30. červnu 2021)

Generální ředitel a zakladatel Saxo Bank Kim Fournais k dosaženým výsledkům uvádí:

REKLAMA

  •  Výsledky nejsou uspokojivé. Odrazily se na nich zejména problematické tržní podmínky v průběhu prvního pololetí. Navzdory volatilitě na finančních trzích byly obchodní aktivity našich klientů v první polovině roku 2022, ve srovnání se stejným obdobím roku loňského, utlumené. Jako důkaz síly našich platforem ovšem vnímáme, že i nadále rostl počet nových obchodujících klientů a k 30. červnu jsme dosáhli nového rekordu 874 000 klientů.
  •  Náročné tržní podmínky, mezi něž patří negativní trend globálních akciových trhů, vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby, jen podtrhují význam podpory naší rostoucí klientely prostřednictvím podnětného a naučného obsahu – zejména v oblasti řízení rizik, neboť jsme právě byli svědky dramatického konce býčího trhu, který vydržel téměř celé desetiletí. Už dlouho otevřeně mluvíme o riziku mnohem vyšší inflace
  • a negativních dopadech největšího finančního experimentu (záporných sazeb a kvantitativního uvolňování), jehož konec se rychle blíží.
  •  Naše strategická orientace zůstává stejná. Dál se zaměřujeme na nasazování nových relevantních produktů a na dokončení migrace BinckBank. Vzhledem k aktuálním tržním podmínkám jsme ovšem také zahájili akce, jež mají za cíl přizpůsobit nákladovou strukturu nižší úrovni aktivit na trhu.

Finanční výhled na rok 2022

 Skupina Saxo Bank podniká na globálních finančních trzích a vytvářený zisk závisí nejen na volatilitě měnových, akciových a komoditních trhů, ale i na fluktuaci úrokových sazeb.

Pro prvních šest měsíců roku 2022 byly charakteristické náročné tržní podmínky, zejména pak negativní trend na světových akciových trzích, vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby. To způsobilo mezi klienty, zejména z řad investorů, averzi vůči riziku a pokles obchodní aktivity. Příjmy však do jisté míry odolávají, a to jak u obchodníků, tak v komerční oblasti. Příčinou jsou výsledky v prvním čtvrtletí, ale i vyšší návratnost portfolia likvidity v důsledku růstu výnosových křivek.

Naše strategická orientace zůstává stejná. Dál klademe důraz na nasazování nových produktů a na dokončení migrace BinckBank. Vzhledem k aktuálním tržním podmínkám jsme ovšem zahájili akce, které mají přizpůsobit nákladovou strukturu nižší úrovni aktivit na trhu.

Vzhledem k tomu, že trvale nízká úroveň obchodní aktivity bude mít po zbytek roku za následek nižší výnosy a že akce realizované na straně nákladů negativní důsledky situace na trhu pouze zmírní, skupina Saxo Bank tímto upravuje svou prognózu na celý rok 2022 na zhruba 600 milionů DKK čistého zisku, což odpovídá spodní hranici původně očekávaného rozpětí čistých zisků.

Úplné znění zprávy o výsledcích za 1. pololetí naleznete zde: Komunikace s investory

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.