Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

SAFINA mezikvartálně navýšila své prodeje investičního zlata o 15 %

Společnost SAFINA, a.s., přední evropský zpracovatel materiálů s obsahem drahých kovů, oznamuje, že v průběhu prvního čtvrtletí roku 2015 prodala více než 200 kg investičního zlata, což je o 15 % více než v předchozích třech měsících. V meziročním srovnání jde dokonce o více než 50% nárůst. Cenu drahých kovů ovlivňovala kromě dění ve Spojených státech amerických také situace ve Švýcarsku, Řecku a na Blízkém i Dálném východě. Specifickou pozici i nadále drží Ruská federace, jejíž centrální banka byla nejaktivnější v nákupu zlata do státních rezerv.

Po lednu, který držel krok, co se týká volatility cen drahých kovů, s koncem loňského roku, došlo v únoru k jejímu snížení. U žádného z kovů nepřekročila 10 %. Nízká volatilita byla dána tím, že v tomto měsíci nebyly zaznamenány žádné dramatické události na mezinárodní scéně či finančních trzích.

 Vývoj v Evropě

V 1. čtvrtletí byly v Evropě velmi sledované dva státy – Švýcarsko a Řecko – a zajímavé kroky učinilo v souvislosti se zlatem také Německo. Švýcarská národní banka v lednu zrušila intervenci proti posilování franku, čímž skončilo umělé udržování jeho poměru 1,2 vůči euru. Po více než 3,5 roku se tedy hodnota švýcarského franku výrazně změnila, raketově vyletěla o 39 % a během patnácti minut po oznámení o zrušení intervence se dostala na úroveň eura. Tyto otřesy byly ku prospěchu zlatu, které se ten den dostalo až k psychologické hranici 1 300 dolarů za troyskou unci, okolo které se drželo až do konce ledna. „Zlato opět potvrdilo svoji pozici bezpečného přístavu, neboť odolává vysokým turbulencím na finančních trzích,“ říká Libor Křapka, manažer pro investiční drahé kovy, SAFINA.

Dalším státem, o který se zajímali investoři, bylo Řecko. Tam došlo v lednu k poměrně očekávanému vítězství levice v parlamentních volbách. Strana SYRIZA postavila celou svoji předvolební kampaň na slibech týkajících se tvrdého vyjednávání s věřiteli a konce uskrovňování obyvatel. „Škrty a úsporná opatření nepatří mezi populární kroky, takže se dalo čekat, že strana, která nabízí jejich ukončení, bude mít ve volbách výrazné šance na úspěch,“ vysvětluje Viktor Fiala, generální ředitel, SAFINA, „jednání stále probíhají, celou situaci sledujeme, protože má vliv na ceny drahých kovů.“

 Německo bylo velice aktivní v jednáních s novou řeckou vládou. Mezitím ale také začalo postupně stahovat zpět do země svoje zlaté rezervy umístěné v trezorech třetích států, nejvíce v USA. „V roce 2013 a 2014 Německo takto bez většího rozruchu odvezlo celkem 120 tun žlutého kovu a letos repatriace pokračuje. Spekuluje se, že Němcům byla odepřena možnost si zlato uložené v amerických trezorech zkontrolovat, a tak se rozhodli, že ho raději odvezou zpět do vlasti,“ upřesňuje Libor Křapka.

 Zbytek světa

Čína dle všech dostupných zdrojů pokračuje v nákupech zlata do svých státních rezerv, ale protože je nikde oficiálně nehlásí, není možné přesně určit, kolik jich vlastně aktuálně drží. Střízlivé odhady hovoří o 5 000 tun, ty velmi odvážné až o 30 000 tun. Čínská ekonomika funguje na principu plánovaného hospodářství, a proto se již nyní připravuje na restrukturalizaci ekonomického systému, těžkého průmyslu i realitního trhu. Ambicí Číny je, aby se do tří let její měna jüan stala měnou, v níž budou probíhat mezinárodní obchody a jíž budou držet banky jako svoje rezervy.

 Ve Spojených státech amerických došlo v únoru k nenaplnění očekávání ohledně vývoje americké ekonomiky. Oproti původním předpokladům 5 % nárůstu vzrostla pouze o 2,6 %. To oslabilo dolar vůči euru a cena zlata šla opět nahoru. „Také pokračuje debata o načasování zvýšení úrokových sazeb Fedem, ovšem podle všeho se zdá, že k tomu nedojde dříve než v červenci,“ dodává Viktor Fiala.

 Z centrálních bank byly nejvíce aktivní dva státy – Rusko a Turecko. Turecko svoje zásoby zlata ve státních rezervách snížilo, v lednu to bylo o více než 14 tun. Naopak centrální banka Ruska ve snaze diverzifikovat své devizové rezervy zlato nakupuje, aby snížila podíl rezerv držených v dolarech. Dění na finančních trzích ovlivňuje i geopolitická situace, v níž je nejvíce sledován vývoj na Ukrajině a boje tzv. Islámského státu.

 Český trh

 Společnost SAFINA zaznamenala zvýšený zájem o investiční zlato. V porovnání s předchozím čtvrtletím prodeje stouply o 15 %. „Některé jednotlivé objednávky od fyzických osob přesáhly i 10 kg zlata, a to zejména v lednu, kdy cena zlata rostla,“ říká Libor Křapka, „nejsilnější je stále Praha, ale stoupá i zájem v regionech, kde máme zastoupení v rámci naší sítě prodejen. Na druhém místě je aktuálně Brno, dále Plzeň, jižní Čechy a Ostrava. Opakovaně se na nás obracejí také zahraniční zákazníci, k těm z Polska a pobaltských států se v poslední době přidali i zákazníci ze Slovinska.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.