Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Rychlé informace: Stavebnictví, průmysl, zahraniční obchod

Na aktuálních výsledcích stavebnictví, průmyslu i maloobchodu se kromě jiného projevil počet pracovních dnů. Letos v dubnu bylo o dva pracovní dny více než vloni. Podrobnosti nabízíme v Rychlých informacích.

Stavební produkce v dubnu po očištění o vliv pracovních dnů vzrostla o 4,8 %. Bez očištění se zvýšila o 7,7 %. Stavařům se letos daří, stavební produkce vzrostla i v dubnu především díky pozemnímu stavitelství, které roste už 21. měsíc za sebou. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení vzrostla, pokles jsme zaznamenali u bytové výstavby,“ uvádí Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Podrobnosti v Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/stavebnictvi-duben-2018.

Průmysl v dubnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů klesl o 0,2 %, bez očištění byla produkce vyšší o 5,5 %. „Průmyslová produkce byla v dubnu ovlivněna zejména vyšším počtem pracovních dní. Pokud od tohoto vlivu abstrahujeme, pak v meziročním srovnání mírně klesla. Stejný výsledek byl zaznamenán, i pokud srovnáváme dva sousední měsíce. Tento stav byl ovlivněn zejména odstávkami významných výrobních zařízení a to v rafinérském zpracování ropy a v energetice,“ hodnotí výsledky Jan Ernest, ředitel sekce produkčních statistik ČSÚ.
Více zde: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumysl-duben-2018.

Vývoz vzrostl v dubnu meziročně o 5,8 %, dovoz o 4,6 %. Obchodní bilance skončila přebytkem 15,8 mld. Kč, který byl ve srovnání s dubnem 2017 o 3,8 mld. vyšší. „Poprvé od začátku roku se do kladných hodnot dostal obchod s motorovými vozidly. To společně se snížením deficitu obchodu s ropou a zemním plynem vedlo k meziročnímu zlepšení celkové bilance zahraničního obchodu,“ říká Karel Král, ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ. Další data jsou k dispozici v Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/zahranicni-obchod-duben-2018.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.