Čtvrtek 28. května. Svátek má Vilém.

Růst tuzemských mezd opět zrychlil

Investice 04.06.2019 | 09:31 0 Komentářů

Podle Českého statistického úřadu vzrostly tuzemské mzdy v prvním čtvrtletí meziročně o 7,4 v nominálním vyjádření a o 4,6 v reálném vyjádření. To je o šest desetin procentního bodu nad očekáváním trhu. Průměrná měsíční mzda tak dosáhla 32 466 Kč. Nejrychlejší meziroční růst mezd zaznamenali zaměstnanci v kultuře, školství nebo administrativě. Naopak nejpomaleji rostly mzdy v IT sektoru a těžebním průmyslu. Hlavním tahounem růstu mezd tak zůstává stát.

Růst tuzemské ekonomiky od začátku předchozího roku zpomaluje, s čímž je přirozeně spojen i nižší růst mezd. Finanční kapacity firem i státu dále zvyšovat mzdy a platy se postupně snižuje a tempo růstu tak zpomaluje. I tak však aktuální statistika překvapuje svou vysokou dynamikou. Pomalejší růst očekávala i Česká národní banka ve své květnové prognóze, což implikuje i vyšší inflační tlaky v následujících období. Dnešní výsledek tak podporuje naší prognózu, že cyklus zvyšování úrokových sazeb nemusí být u konce. Očekáváme, že centrální banka v druhé polovině roku ještě jednou přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb. Klíčovým faktorem však bude i vývoj v zahraničí, který může bankovní radu o tohoto kroku odrazovat.

Pro letošní rok očekáváme, že zpomalování mzdového růstu bude pokračovat. Zatímco vloni průměrná odměna zaměstnanců přidala 8,1 %, letos už by její dynamika neměla dosáhnout ani 7 %. I tak se však stále jedná o hodnoty vysoko nad dlouhodobým průměrem.

František Táborský
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.