Neděle 24. října. Svátek má Nina.

Růst mezd ve třetím čtvrtletí nepatrně zpomalil

Makro 04.12.2018 | 13:59 0 Komentářů

Ve třetím čtvrtletí 2018 vzrostla průměrná nominální měsíční hrubá mzda v České republice meziročně o 8,5 % na 31 516 Kč, což po očištění o inflaci znamená reálný růst o 6,0 %. Mediánová mzda vzrostla meziročně o 9,8 % na 27 719 Kč, tedy nejrychleji v tomto roce.   

Výrazný nárůst mezd byl zaznamenán v odvětví vzdělávání (13,2 %) a veřejné správě (11,7 %). Naopak nejméně rostly mzdy v peněžnictví a pojišťovnictví (pouze 5,7 %). Za pozornost stojí růst mediánové mzdy, která roste rychleji než mzda průměrná. To znamená, že k nárůstu mezd dochází především u lidí s nižšími příjmy. Pomyslné nůžky mezi bohatými a chudými se tak nepatrně přivírají. Mediánová mzda žen i nadále stoupá výrazně rychleji než mužům. Zatímco v tomto čtvrtletí vzrostla u mužů o pár desítek korun, ženám se mediánová mzda zvýšila téměř o sedm set korun. I přesto ženy v mediánu nadále vydělávají o 4,6 tis. Kč méně než muži.

Zvyšování mezd proniká již i do soukromého sektoru. Kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti jsou zaměstnavatelé nuceni navyšovat mzdy, aby si stávající zaměstnance udrželi. To ovlivňuje především ziskovost firem, která s rostoucími mzdovými náklady klesá. Nadále rostou platy ve státní správě a tlaky na další zvyšování především od lékařů a učitelů nepolevují. Současný návrh rozpočtu pro rok 2019 počítá s navýšení platů pedagogickým pracovníků o 15 %, policistům a hasičům pak o 8 %. Proto očekáváme, že v tomto roce porostou mzdy průměrně o 8,4 % a v roce příštím toto tempo mírně zpomalí na 7,8 %.Očekáváme, že silné tempo růstu přetrvá i do následujících let. K tomu nemalou měrou přispěje i nedávno schválené navýšení minimální mzdy o 1 150 Kč na 13 350 Kč, které má vejít v platnost od začátku roku 2019. Nezaměstnanost se v následujících letech zvýší, ale pouze nepatrně a v horizontu dvou let by neměla překročit čtyřprocentní hranici. Proto očekáváme, že tlaky na zvyšování mezd v soukromém sektoru přetrvají i do budoucna. K tomu se přidávají i požadavky odborů na zvyšování mezd alespoň 7% tempem pro rok 2019. Právě zvyšování mezd, jemuž růst produktivity již dávno nestačí, je jedním z hlavních proinflačních faktorů, který hraje do karet dalšímu zvyšování úrokových sazeb. To by podle našich odhadů mělo nastat hned při prvním zasedání ČNB v příštím roce, tedy v únoru 2019.

Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.