CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

21. 06. 2018

0 komentářů

Subjekty:

Růst mezd stimuloval domácí poptávku

 

Výkon české ekonomiky v prvním čtvrtletí zeslábl. Přesto se Česko díky meziročnímu růstu HDP zařadilo mezi nejrychleji rostoucí země EU. Ekonomiku táhly vyšší investice i spotřeba domácností. Kupní síla mezd rostla nejvíc za posledních patnáct let.

Loading



 

Růst výdajů na hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí spočíval na straně domácí poptávky. Silný růst mezd dál stimuloval spotřebu domácností. Výrazně rostly i výdaje vládních institucí a investiční výdaje se zvýšily o 10,5 %. „Příznivé ekonomické situace využívaly podniky, hlavně k nákupům ICT a ostatních strojů a zařízení. Na začátku roku domácnosti znovu víc investovaly do bydlení. Růst vládních výdajů se projevil taky na vyšších investicích do ostatních staveb,“ potvrdil předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Meziročně poklesly výsledky zahraničního obchodu, který byl v minulých letech jedním z pilířů domácího ekonomického růstu. Primární příčinou byl pokles hodnoty vývozu motorových vozidel o 6,7 %. Ani export ostatních důležitých artiklů ale nerostl tak rychle jako loni.

K oživení došlo hlavně u stavebnictví. Jeho výkon vzrostl nejvíc za posledních jedenáct let. Vliv na to mělo příznivé počasí na začátku roku a zvýšená aktivita v rámci infrastrukturních projektů i pozemního stavitelství.

„V prvním čtvrtletí vzrostl objem vyplacených mezd o víc než 10 %. Lidé měli rekordně vysokou důvěru v ekonomiku. Díky tomu dynamicky rostly maloobchodní tržby. Jejich meziroční tempo bylo čtvrté nejvyšší mezi státy EU,“ připomíná analytik ČSÚ Jiří Kamenický.

REKLAMA

Meziroční růst spotřebitelských cen dosáhl 1,9 %. Mírněji než loni rostly ceny potravin i dopravy. Ceny bydlení a energií se naopak zvyšovaly rychleji.

„Trh práce nabízel v prvním kvartálu mimořádně příznivé podmínky pro zaměstnance i lidi hledající práci. Tempo růstu zaměstnanosti neochabovalo. Zásoba potenciálních pracovních sil z tuzemska však byla omezená, na což poukazovalo více než 40 % průmyslových podniků,“ podotýká analytička ČSÚ Karolína Súkupová. Míry zaměstnanosti i nezaměstnanosti pokořovaly nové hranice. Růst průměrných mezd zrychlil na 8,6 %, významnou roli při jeho stimulaci sehrál stát. Kupní síla mezd vzrostla meziročně o 6,6 %, nejvíce od prvního čtvrtletí 2003.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *