Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Růst mezd nejrychlejší od roku 2008

Makro Raiffeisenbank 09.03.2018 | 10:57 0 Komentářů

Ve čtvrtém čtvrtletí 2017 vzrostla průměrná nominální měsíční mzda v České republice o 8,0 % meziročně na 31 646 Kč, což po očištění o inflaci znamená reálný růst o 5,3 %. Medián trhu očekával, že průměrná mzda reálně vzroste o 5,2 % r/r. Růst nominálních mezd v roce 2017 dosáhl 7,0 %.

Mediánová mzda meziročně vzrostla o 8,9 % na 27 320 Kč. Zvýšení minimální mzdy a navýšení mezd ve státní správě výrazně přispívá k mediánovému růstu mezd. Možná překvapivě největší růst nominální mzdy byl zaznamenán v oblasti kultury a zábavních činnostech (13,4 % r/r), a těžby a dobývání (12,5 % r/r), která nezažívá nejlepší časy. Nejméně rostly mzdy v peněžnictví a pojišťovnictví (4,5 % r/r) či informačním a telekomunikačním sektoru (4,7 % r/r).Zaměstnanost vzrostla meziročně o 1,9 % a firmy v průmyslovém odvětví uvádí nedostatek zaměstnanců jako největší bariéru k růstu. Mzdy ve čtvrtém čtvrtletí rostly nejrychleji od roku 2008 a jsou tlačeny nahoru nejen výbornou kondicí tuzemské ekonomiky a eurozóny, ale i navýšením platů ve veřejném sektoru, opakovaným zvýšením minimální mzdy a historicky nejnapjatějším trhem práce.

Odhadujeme, že během tohoto roku dojde k dalšímu snížení míry nezaměstnanosti na 3,5 % nebo mírně pod tuto hranici, což bude vytvářet soustavný tlak na růst mezd.Nadprůměrný růst mezd proto bude pokračovat i v prvních dvou čtvrtletích tohoto roku, a poté mírně zpomalí kvůli vyšší srovnávací základně. K tomu musíme připočíst omezené možnosti firem navyšovat mzdové náklady, jelikož si potřebují zachovat konkurenceschopnost. Pro rok 2018 počítáme, že průměrná nominální měsíční mzda poroste více než 7% tempem při průměrné míře nezaměstnanosti k 3,8 %.

Milan Frydrych, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.