Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Růst maloobchodních tržeb v únoru zaostal za očekáváním

Makro 05.04.2017 | 13:55 0 Komentářů

Růst maloobchodních tržeb v únoru zaostal za očekáváním, což je zejména důsledek negativního vlivu kalendářních faktorů. Letošní únor měl oproti stejnému měsíci loňského roku nižší počet pracovních dní a v porovnání s letošním lednem měl v tomto ohledu hendikep.

Nicméně, očistíme-li růst maloobchodních tržeb o kalendářní efekty, tak si letošní únor vedl v porovnání s lednem ve skutečnosti lépe. Karty jsou v české ekonomice rozdány ve směru solidního růstu spotřeby domácností a tedy i maloobchodních tržeb: pro tento scénář hovoří jak růst mezd a platů, tak zaměstnanosti.

Růst maloobchodních tržeb byl letos v únoru ovlivněn nepříznivými kalendářními efekty: únor měl o jeden pracovní den méně než stejný měsíc loňského roku. Letošní leden měl naopak výhodu, neboť měl meziročně o dva pracovní dny více. Letmý pohled tak ukazuje silný růst tržeb v lednu a naopak dosti slabý v případě února. Nicméně, očistíme-li oba měsíce o vliv kalendářních vlivů, tak je patrné, že očistěné tržby rostly v meziročním vyjádření v únoru rychleji, než tomu bylo v lednu. Jinými slovy: data za únor odpovídají scénáři solidního růstu spotřeby domácností v české ekonomice. Růst spotřeby domácností a tedy i maloobchodních tržeb je podporování příznivým vývojem na trhu práce, jenž má pozitivní dopad jak na náladu spotřebitelů, tak na jejich schopnost spotřebu opravdu zvýšit.

Obrázek vývoje české ekonomiky se tedy v tomto smyslu nijak nemění a je konzistentní s představou, že ČNB může v zásadě již kdykoliv uvolnit svůj kurzový závazek, jakkoliv samotná data o maloobchodních tržbách asi nebudou pro tento krok tím hlavním spouštěčem.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.