Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

RŮST EKONOMIKY MÍRNĚ ZESLÁBL, MŮŽE ZA TO ZAHRANIČNÍ OBCHOD?

Hrubý domácí produkt vzrostl podle prvního odhadu Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí o 2,3 % a zpomalil tak z předchozích 2,5 %. V porovnání s předchozími třemi měsíci se ekonomika zvětšila o 0,3 %. Hlavní ekonomické číslo tak zatím lehce zaostává za průměrným očekáváním analytiků, zanedlouho ale přijdou další revize. 

První odhad vývoje hrubého domácího produktu není doprovázen detailním komentářem ze strany ČSÚ, a tak zatím s jistotou víme pouze to, že zpracovatelský průmysl a především automobilky byly opět důležitou hybnou silou pro ekonomický růst.

Průmyslová čísla již dříve ukázala, že výroba motorových vozidel, která vytváří necelou pětinu přidané hodnoty zpracovatelů, zrychlila meziroční růst o čtyři desetiny procenta a celkové průmyslové produkci jako jedna z mála pomáhala udržet si předchozí tempo expanze. Automobilky vděčí za svůj úspěch nejenom zahraniční poptávce, ale i domácímu trhu. To svědčí i o solidní investiční aktivitě firem, kterou potvrzují i průmyslové statistiky (výroba investičního zboží ve třetím čtvrtletí přidala na tempu). Kromě strojů a zařízení firmy navýšily i investice do průmyslových objektů, hal, logistických center atp.

Spotřeba domácností hnaná lepším vývojem na trhu práce, růstem reálných příjmů a optimistickou náladou se s velkou pravděpodobností taktéž pozitivně podepsala na růstu ekonomiky. Zatím to bylo převážně o spotřebě, k ní se ale ve třetím čtvrtletí mohly přidat i investice v podobě častější výstavby rodinných domů.

Hodnocení příspěvku zahraničního obchodu je obtížnější. Meziroční srovnání je stále zkresleno slabší korunou, další roli sehrává sezónnost. Jestliže přijmeme předpoklad, že tržby v maloobchodě (i bez sezónního očištění) mají silnou předpovídací schopnost, co se týče útrat domácností v metodice hrubého domácího produktu, stejně tak výroba kapitálového zboží dobře vypovídá o investiční aktivitě, zbývá nám jako možný viník pomalejšího růstu ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí buď opět zahraniční obchod (ve druhém čtvrtletí ukrojil z ekonomického růstu 0,6 procentního bodu), nebo nevyzpytatelná tvorba zásob.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.