Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Růst důvěry v českou ekonomiku koruně ze slabých hodnot nepomohl

Investice 27.12.2017 | 09:25 0 Komentářů

Důvěra v českou ekonomiku měřená v konjunkturálním průzkumu ČSÚ dosáhla v prosinci nejvyšší úrovně od roku 2008. Meziměsíčně se dále zlepšila nálada mezi podnikateli, a to na letošní maximum. Důvěra rostla v oblasti průmyslu, stavebnictví a služeb. Poněkud překvapivě došlo ke zhoršení nálady v odvětví obchodu, kde se podnikatelé více obávají zhoršení ekonomické situace v horizontu tří a šesti měsíců. Naproti tomu náš výhled předpokládá pokračující růst mezd, a tak i spotřeby a tržeb maloobchodníků.

Oproti listopadu došlo k mírnému poklesu důvěry mezi spotřebiteli kvůli obavám ze zhoršení ekonomické situace v příštích dvanácti měsících. I tak je ale indikátor nálady nadále velmi vysoko, poblíž svého historického maxima.

Dnešní statistika potvrzuje, že se české ekonomice dařilo i v závěrečném čtvrtletí letošního roku. Zároveň má podle nás dobře našlápnuto i do začátku roku 2018. Růst HDP by měl letos dosáhnout 4,5 % a v příštím roce 3,6 %.

Na kurz koruny dnešní ranní čísla zásadní vliv neměla. Česká měna během vánočních svátků při velmi nízké likviditě oslabila směrem k úrovni 25,80 CZK/EUR a obchoduje se tak na nejslabších úrovních od poloviny října. Někteří investoři zřejmě vybírali zisky před koncem roku. Už v lednu by ale měla koruna začít opět posilovat především díky blížícímu se únorovému zasedání ČNB, kde by centrální banka měla zvýšit úrokové sazby.

MAREK DŘÍMAL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.