Sobota 10. dubna. Svátek má Darja.

Růst české ekonomiky vyráží dech

Makro 15.05.2015 | 14:09 0 Komentářů

Česká ekonomika podle prvního odhadu Českého statistického úřadu zrychlila v letošním prvním čtvrtletí meziroční růst z předchozích 1,5 % na 3,9 %. V porovnání s koncem roku 2014 přidala tedy 2,8 % a dostala se tak poprvé po 7 letech nad předkrizovou úroveň.

Český statistický úřad je obvykle v prvním odhadu vývoje ekonomiky relativně skoupý na informace, nicméně dílčí ukazatele už dávno před dnešní zprávou malovaly velmi příznivý výsledek. Maloobchodní prodej bez aut vzrostl v prvním čtvrtletí oproti loňsku o 6 %, s motorovými vozidly dokonce o 7,6 %. Poskytovatelé služeb se otáčeli o 2 % rychleji než loni, stavebnictví vzrostlo o necelých 7 % a klíčový průmysl zhruba o 5 %. Jedinou vadou na kráse byl pouze zahraniční obchod, kde přebytek obchodní bilance zboží meziročně klesl kvůli silným dovozům z mimoevropských států, především z Číny a Polska. To ale na druhou stranu ukázalo jak nákupní apetit domácností, tak investiční aktivity firem. Příspěvek vlády do tvorby hrubého domácího produktu byl pravděpodobně také kladný.

Domácí ekonomice se prostě daří. Těží z velmi nízké inflace, příznivého vývoje na trhu práce, který již táhne nejenom zpracovatelský průmysl, ale také nezanedbatelný optimismus. Téměř 4 % růst, který nakopl čtvrtletní objem útrat v ekonomice přes 1040 mld. Kč, čili přes dřívější rekord z třetího čtvrtletí roku 2008, se zdá být ale lehce nadhodnocený. Zvlášť když očekávání trhu počítaly s růstem kolem dvou procent. Další revize tak mohou výkon upravit směrem dolů, i tak se ale bude jednat o velmi pěkný výsledek. Za celý rok poté čekáme růst pod 2,5 %.

Od zahraničního obchodu se v letošním roce příliš nečeká a první čtvrtletí to zatím potvrzuje. V průběhu roku se ale přece jen počítalo se zlepšením. Tomu nyní brání růst cen ropy na světových trzích a především silnější euro. V eurozóně podle prvního odhadu ekonomika přidala k loňskému závěru roku 0,4 % a o desetinku nenaplnila očekávání. Lépe se dařilo Francii a Itálii, naopak horší byl vývoj v Německu. V největší evropské ekonomice se ale údajně probouzí tradičně konzervativní spotřebitel, což je dobrá zpráva.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.