Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Růst cen výrobců zůstává utlumený

Ceny průmyslových výrobců v prosinci oproti listopadu vzrostly o 0,1 %. Meziroční tempo se prudce zvýšilo na 2,1 % z předchozích 0,9 %, ale za tím byl pokles srovnávací základny z prosince 2018. Výsledek byl plně v souladu s naším odhadem a jen desetinu nad očekáváním trhu. Srovnávací základna se v dalších měsících opět zvýší a  meziroční růst cen v průmyslu bude opět klesat.

Z hlediska struktury se v průmyslu meziměsíčně nejvíce zvýšily ceny v potravinářství, kde jejich meziroční růst zrychlil na 4,2 %. V případě produkce energií se ceny v prosinci meziměsíčně zvýšily o 0,1 % a jejich meziroční růst nepatrně zrychlil až na 8,7 %. Nicméně v ostatních průmyslových segmentech pozorujeme buď velmi slabý cenový růst či pokles. V případě kovů a kovodělných výrobků ceny meziročně klesají o 2,3 % a u dopravních prostředků o 1,1 %.

Ceny v zemědělství v prosinci rostly meziměsíčně o 0,6 %, ale ve srovnání s předchozím rokem byly níž o 3,7 %. Zde je zlevnění taženo produkcí zeleniny, zatímco ovoce a maso zdražují.

Stavebnictví se stále daří a meziročně jsou ceny stavebních prací výše o 4,6 %.

Tržní služby pro podniky v prosinci mírně klesly a jejich meziroční růst činil 2,4 %.

Za celý rok 2019 se cen v průmyslu zvýšily o 2,6 %. S ohledem na zpomalování české ekonomiky a pokles cen výrobců v zahraničí čekáme pro letošek zpomalení tempa růstu cen v průmyslu k 1 %. Vývoj cen průmyslových výrobců je jedním z argumentů proti dalšímu zvyšování úrokových sazeb ČNB.

MICHAL BROŽKA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.