CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

16. 04. 2019

0 komentářů

Růst cen výrobců se nezastavil ani v březnu

 

Ceny průmyslových výrobců v březnu pokračovaly ve svém růstu. V meziměsíčním vyjádření přidaly 0,5 %, což v meziročním srovnání představuje zvýšení o 3,8 %. Ceny v průmyslu tlačí nahoru především rostoucí ceny ropy. Ty se ještě na začátku března pohybovaly na úrovních kolem 65 dolarů. Na konci března to již bylo o pět dolarů více. Růst cen se nevyhnul ani zemědělství. Zde byla produkce v meziměsíčním vyjádření o 0,3 % dražší, v meziročním vyjádření pak o 8,1 %. Stojí za tím především špatná úroda z loňského roku, která bude zřejmě ceny v zemědělském sektoru tlačit nahoru i nadále.

Loading



 

Zdražování pokračovalo i v sektoru stavebnictví. To není překvapivé vzhledem k vysokému převisu poptávky po stavebních pracích nad jejich nabídkou. Ceny ve stavebnictví tak v březnu vzrostly o 0,9 % m/m. V meziročním vyjádření jejich dynamika dosáhla 4,8 %, když ještě v únoru byla na 4,0 %.

Zdražování se nevyhnulo ani oblasti služeb. Zde ceny stouply o 1,1 % m/m. Nejvíce rostly ceny za reklamní služby (11 %). Ceny tržních služeb však byly vyšší i po úpravě o tuto kategorii a to 0,5 %.

Vyšší ceny v průmyslu a zemědělství tlačí směrem nahoru i spotřebitelskou inflaci. Ta se v březnu dostala přesně na úroveň horního tolerančního pásma ČNB (3 %), kde se pravděpodobně udrží i v dubnu. I dnešní čísla z oblasti cen výrobců potvrzují, že inflační tlaky v domácí ekonomice zůstávají robustní. To je i důvod, proč v letošním roce očekáváme další dvoje zvýšení úrokových sazeb.

Jana Steckerová
Komerční banka

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *