Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Růst cen výrobců se nezastavil ani v březnu

Investice 16.04.2019 | 10:49 0 Komentářů

Ceny průmyslových výrobců v březnu pokračovaly ve svém růstu. V meziměsíčním vyjádření přidaly 0,5 %, což v meziročním srovnání představuje zvýšení o 3,8 %. Ceny v průmyslu tlačí nahoru především rostoucí ceny ropy. Ty se ještě na začátku března pohybovaly na úrovních kolem 65 dolarů. Na konci března to již bylo o pět dolarů více. Růst cen se nevyhnul ani zemědělství. Zde byla produkce v meziměsíčním vyjádření o 0,3 % dražší, v meziročním vyjádření pak o 8,1 %. Stojí za tím především špatná úroda z loňského roku, která bude zřejmě ceny v zemědělském sektoru tlačit nahoru i nadále.

Zdražování pokračovalo i v sektoru stavebnictví. To není překvapivé vzhledem k vysokému převisu poptávky po stavebních pracích nad jejich nabídkou. Ceny ve stavebnictví tak v březnu vzrostly o 0,9 % m/m. V meziročním vyjádření jejich dynamika dosáhla 4,8 %, když ještě v únoru byla na 4,0 %.

Zdražování se nevyhnulo ani oblasti služeb. Zde ceny stouply o 1,1 % m/m. Nejvíce rostly ceny za reklamní služby (11 %). Ceny tržních služeb však byly vyšší i po úpravě o tuto kategorii a to 0,5 %.

Vyšší ceny v průmyslu a zemědělství tlačí směrem nahoru i spotřebitelskou inflaci. Ta se v březnu dostala přesně na úroveň horního tolerančního pásma ČNB (3 %), kde se pravděpodobně udrží i v dubnu. I dnešní čísla z oblasti cen výrobců potvrzují, že inflační tlaky v domácí ekonomice zůstávají robustní. To je i důvod, proč v letošním roce očekáváme další dvoje zvýšení úrokových sazeb.

Jana Steckerová
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.