Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu zpomalil druhý měsíc v řadě

Makro 04.04.2016 | 08:27 0 Komentářů

Průzkum PMI za březen hlásí, že se růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu zpomalil druhý měsíc v řadě. I tak si ale indikátor PMI pro český zpracovatelský průmysl drží v rámci středoevropského regionu nejvyšší úroveň.

Detailní pohled na průzkum PMI ukazuje, že se v březnu v tuzemském zpracovatelském průmyslu zřejmě zrychlil růst výroby, slabší byl ale růst průmyslových objednávek, včetně objednávek exportních.

V kontextu vývoje ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně ale není zpomalení tempa růstu exportních objednávek v českém průmyslu až tak překvapivé. Ve druhém čtvrtletí letošního roku může tuzemský zpracovatelský průmysl zaznamenat zpomalení tempa růstu výroby, nicméně nejde o žádný katastrofický výhled: tuzemský průmysl si i nadále udržuje dobrou formu a v rámci Evropy nijak nezaostává. Na základě zpráv o vývoji průmyslu z USA a Číny navíc předpokládám, že se během jara začne zlepšovat situace ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně, z čehož budou následně profitovat i tuzemští průmysloví výrobci.

Zpomalení tempa růstu hlásí zpracovatelský průmysl také v Maďarsku, kde indikátor PMI klesl na zatím nejslabší úroveň v letošním roce. I zde ale průmyslová aktivita nadále roste, v případě Maďarska navíc nejsou jednorázové výkyvy indikátoru PMI nijak výjimečné.

V případě Polska naopak průzkum PMI hlásí nejrychlejší růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu od loňského července, a to díky silnějšímu růstu výroby a nových objednávek v polském průmyslu, včetně těch exportních.

Za zmínku jistě stojí, že na globální úrovni hlásí březnové průzkumy sentimentu v průmyslu pozitivní zprávy jak z Číny, tak z jednotlivých regionů USA. Na globální úrovni neměl průmysl do letošního roku úplně nejlepší start a pokud se potvrdí zlepšující se obrázek v Číně a USA, bude z toho profitovat také zpracovatelský průmysl jak v eurozóně, tak ve středoevropském regionu.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.