Středa 12. prosince. Svátek má Simona.

Rozvířené vody měnové politiky ČNB

Banky 16.10.2017 | 19:42 0 Komentářů

Česká koruna se dnes odpoledne pohybuje kolem úrovně EUR/CZK 25,75 a oproti začátku minulého týdne posílila z úrovně EUR/CZK 25,89. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 21,80 a ve srovnání s předchozím týdnem koruna posílila přibližně o 25 haléřů.

V pátečním rozhovoru rozvířil klidné vody měnové politiky ČNB člen bankovní rady V. Benda, podle jehož slov je tuzemská ekonomika připravena na zvýšení úrokových sazeb až o 75 bazických bodů ještě v tomto roce. Vzhledem k tomu, že do konce roku zbývají pouze dvě měnověpolitická jednání bankovní rady, není vyloučeno, že by hlasoval i pro vyšší jednorázové zvýšení sazeb, než je standartní čtvrtprocentní bod. Tomu by nasvědčoval i záznam z posledního měnověpolitického jednání, z kterého vyplývá, že minimálně jeden člen bankovní rady nevylučuje zvyšování sazeb o více než 0,25 p.b. Vše ovšem bude záviset na vývoji devizového kurzu a jeho míře posilování, které by vytvořilo dostatečné protiinflační tlaky v ekonomice. Podle jeho slov je potřeba využít silné konjuktury ekonomiky, díky které bude takový růst sazeb lépe vstřebán.

Slova V. Bendy vyprovokovala posílení koruny až k hranici EUR/CZK 25,80. Dokud koruna posiluje a o růstu úrokových sazeb až k 1,00 % ke konci letošního roku hovoří pouze jeden ze sedmi členů bankovní rady ČNB, nemáme důvod měnit naši prognózu. Ta počítá s listopadovým zvýšením o 0,25 p.b. a s dalšíma dvěma na 1,00 % v průběhu následujícího roku. Přičemž výraznější zpřísnění měnových podmínek očekáváme od koruny, která podle naší prognózy bude posilovat až k EUR/CZK 25,00 ke konci roku 2018.

O víkendu nás čekají volby do poslanecké sněmovny. Náš tým počítá se dvěma scénáři pro tuzemskou politiku. V prvním by pokračovala stávající koalice s přeskupenými silami jednotlivých stran, což by znamenalo relativní zachování kontinuity současné vládní politiky a pozitivní nebo neutrální dopad na trh. Druhý scénář počítá s vládní krizí vyvolanou neschopností nové poslanecké sněmovny složit novou vládu. V tomto případě může hrozit koruně mírné oslabení z důvodu politické nejistoty po volbách. To je však jen málo pravděpodobné. Koruna už mnohokrát v minulosti prokázala svou odolnost vůči politickým vlivům. Větší roli hrají dlouhodobě makroekonomické fundamenty, které jsou navíc velmi příznivé.

František Táborský, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.