Středa 29. září. Svátek má Michal.

Rozpočet vykázal nižší přebytek než loni v lednu

Makro 01.02.2017 | 19:09 0 Komentářů

Rozpočet i v lednu pokračuje v přebytkovém hospodaření, když pozitivní bilance za první měsíc dosáhla 9,1 miliard korun i přes meziroční pokles příjmů a nárůst výdajů.

Ministerstvo uvádí, že za snížením příjmů stojí slabší příliv prostředků z EU. Rostoucí objem mezd a platů v ekonomice, jak díky zaměstnanosti, tak i kvůli růst mezd, pak dále stimuluje výběr sociálního pojistného, které meziročně přidalo 6,6 %. Tento vývoj na trhu práce reflektuje také výběr daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti, +8,4 % y/y. Vyšší výběr DPH o necelou miliardu korun ve srovnání s loňským lednem tak zaostává za naším odhadem nárůstu nominální spotřeby v prvním čtvrtletí letošního roku na úrovni 4,9 %. Dodatečný efekt EET tak pravděpodobně zatím není ve výběru DPH patrný kvůli lhůtám pro odvod této daně a malému počtu zapojených podnikatelů.

Výdajová strana je letos v lednu vyšší díky výdajům na důchody (+7,2 mld. CZK) a transferům obcím a krajům (+5,3 mld. CZK). Kromě těchto běžných výdajů ovšem rostou i kapitálové výdaje. Ty přidaly 0,3 miliardy korun. Očekáváme, že letos budou vyšší i kvůli podzimní volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

DAVID KOCOUREK
Ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.