Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Rozpočet opět v rekordním přebytku díky výběru daní, ale i kvůli poklesu investic

Makro 01.07.2016 | 14:34 0 Komentářů

Plnění státního rozpočtu v červnu opět překonalo rekordy. Bilance státní kasy vykázala za první pololetí přebytek 40,6 miliard korun, což je nejlepší výsledek v historii. Hlavními důvody jsou na straně příjmů vyšší výběr daní než loni a na straně výdajů nižší investice.

 

Na příjmové straně je příznivý především výrazný nárůst výběru sociálního pojištění a daní z příjmu fyzických a právnických osob. Je tak vidět jednak výrazné zlepšení na trhu práce, který nutí firmy lépe platit své zaměstnance, tak vysoký loňský růst ekonomiky v loňském roce, který letos zvýšil firmám zálohy na daň. To se projevilo právě v červnu, kdy na účty státu přichází čtvrtletní i velká část pololetní zálohy. Mimochodem, už v ranních statistikách o HDP v Q1 16 bylo vidět, že se část vytvořených zisků přesouvá od firem k jejich zaměstnancům. Poprvé od začátku roku 2014 totiž klesla míra zisku firem na úkor růstu platů v české ekonomice.

Ale zpět k rozpočtu. Na výdajové straně pokračuje pokles kapitálových výdajů, který je způsoben ukončením minulého programového období EU fondů a jen pomalým náběhem období nového. Ani problémy s posudky EIA situaci nevylepšují. To se projevuje na propadu stavebnictví – celý sektor meziročně klesá už dva měsíce dvouciferným tempem.

Na konci roku podle našich odhadů vykáže rozpočet schodek 35 miliard korun. V druhém pololetí totiž zřejmě vyschne příliv peněz z EU, které prozatím příjmovou stranu rozpočtu také podporovaly. Stát naopak může začít přesouvat prostředky na některé infrastrukturní stavby, které by na základě vyjednávání mezi vládou a Evropskou komisí mohly být zahájeny právě na konci letošního roku. Do té doby ale stavebnictví čekají další perné měsíce.

MAREK DŘÍMAL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.