Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Rozdíly mezi úrokovými sazbami na vkladech a úvěrech jsou propastné

Banky BH Securities 29.03.2018 | 13:53 0 Komentářů

„Mezi úrokovými sazbami u vkladů a úvěrů je propastný rozdíl. Zatímco úrokové sazby z nových vkladů nepokryjí ani míru inflace, úvěrové produkty ji hravě překonávají. U kreditních karet se běžně setkáváme se sazbami převyšujícími 20 %,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„U nově poskytnutých úvěru na bydlení došlo v únoru k nárůstu úrokové sazby na 2,50 %. Průměrná sazba hypoindexu přitom dosahovala úrovně 2,36 %. Vzhledem k aktuálnímu vývoji na trhu lze očekávat další navyšování úrokových sazeb u úvěrů na bydlení,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Podle dnes zveřejněných údajů České národní banky jsou úrokové sazby na nových vkladech domácností stále velmi nízké. Sazba z vkladů s dohodnutou splatností se v únoru pohybovala na úrovni 0,87 %. Sazba u jednodenních vkladů dosahovala úrovně 0,10 %. Úplně nejnižší úrokové sazby byly na běžných účtech, které se pohybovaly na úrovni 0,04 %. Běžně využívané klientské produkty tak mají úrokové sazby hluboko pod úrovní inflace, která se aktuálně pohybuje na úrovni 1,8 %.

Oproti tomu úvěrové produkty mají podstatně vyšší úrokové sazby. Únorová sazba u nových úvěrů na bydlení dosahovala úrovně 2,50 %. Podstatně vyšší sazba byla u úvěrů na spotřebu, která se pohybovala na úrovni 8,81 %. Nejvyšší sazbu z běžných úvěrových produktů mají kreditní karty. U nich se úroky pohybovaly ve výši 20,08 %. Vysoký rozdíl mezi úrokovými měrami u vkladů a úvěrů je způsoben dostatkem finančních prostředků českých finančních institucí. Ty nepotřebují získávat nové finanční prostředky skrze lepší zhodnocování vkladů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.