CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

02. 10. 2017

0 komentářů

Ropa Brent kvůli Kurdům těsně pod hranicí 60 dolarů

 

Turecko pohrozilo, že naruší kurdský export ropy až o 600 000 barelů/denně. Ropa Brent byla na 60 USD/barel naposledy v červenci 2015. Ropa WTI nyní získává podporu díky poptávce vyvolané výrazným rozdílem proti Brent.

Loading



 

Ropa Brent dosáhla 26 měsíčního maxima poté, co měsíc trvající oživení dosáhlo další podpory kvůli novému ohrožení dodávek. Současné volby v severoiráckém kurdském regionu ukázaly jasnou většinu pro nezávislost. Už před volbami hrozil turecký prezident Erdogan, že uzavře hlavní kurdský ropovod vedoucí do tureckého přístavu Ceyhan.

Ropná infrastruktura v severním Iráku

Možnost narušení dodávky o 500-600 000 barelů denně v období silné poptávky a omezování nabídky ze strany OPEC pomohlo vytlačit cenu surové ropy k dalšímu velkému milníku na
60 USD/barel, což je úroveň, na které se obchodovala naposledy v červenci 2015.

Deport ropy Brent vytvořený rostoucí poptávkou dostal další podporu díky investorům do pasivních dlouhých pozic, kteří chtěli využít rostoucích výnosů. Ropa WTI mezitím vnímá poptávku obchodníků, kteří se snaží překlenout aktuální mezeru ve výši 6,75 USD/barel vůči ropě Brent.

Zdroj : Saxo Bank

REKLAMA

Hlavním tématem byl v uplynulém měsíci rostoucí rozdíl fundamentálních ukazatelů mezi ropou Brent a WTI, který vedl k rozšíření spreadů mezi těmito komoditami. Pro skupinu producentů OPEC i ze zemí mimo OPEC snažících se snížit produkci, je tento vývoj tím nejlepším možným výsledkem po jejich měsíčních snahách nabídku omezit. Zatímco producenti spoléhající na ropu Brent jako referenční cenu pro americkou břidličnou ropu své výnosy zvýšili, ti, kdo spoléhali na WTI, zatím nedokázali rozšiřujícího se rozdílu nijak využít.

Ropa WTI bojuje s rostoucími zásobami po hurikánu Harvey

Následující grafy ukazují rozptyl mezi ropou Brent a WTI. Během minulého měsíce zažila ropa Brent díky silné fyzické poptávce rafinerií a rostoucí poptávce spekulativních obchodníků snažících se využít rostoucích výnosů obrovský posun od reportu k deportu. Ropa WTI mezitím dál bojuje s rostoucími zásobami po dopadu hurikánu Harvey a s růstem tlaku na prodej očekávaném v letech 2018 a 2019 ze strany producentů břidličné ropy toužících zajistit budoucí produkci.

Je prognóza EIA o růstu americké produkce ropy chybná?

REKLAMA

Americký průkopník těžby břidličné ropy a prezident společnosti Continental Resources Inc. Harold Hamm minulý týden ostře kritizoval prognózu americké agentury EIA týkající se růstu americké produkce ropy, o které prohlásil, že je „naprosto špatná“. Podle informací od svých kolegů v odvětví vyvozuje, že v následujících měsících by růst americké poptávky po ropě s cenou pod 50 USD/barel mohl být až o 500 000 barelů denně nižší, než je předpoklad EIA o milionu barelů denně.

V červenci vzrostly údaje o měsíční produkci surové ropy uváděné EIA, které jsou obvykle přesnější než týdenní odhady uváděné ve Weekly Petroleum Status Report, o pouhých 250 000 barelů denně. Zhruba v březnu, kdy WTI spadla zpět pod 50 USD/barel se začal projevovat stále větší rozdíl mezi oběma zprávami. Nejnovější zpráva za červen uváděla rozdíl 245 000 barelů denně a vzhledem k tomu, že se WTI vrátila nad 50 USD/barel teprve tento měsíc, může mít podle nás v Saxo Bank Harold Hamm pravdu.

Hedgeové fondy nyní drží rekordní dlouhé pozice pro futures pohonných hmot a ropných produktů. Rostoucí zájem investorů o ropu Brent kvůli již zmíněnému deportu vedl k růstu dlouhých čistých pozic na 92 % rekordní úrovně z března, zatímco u WTI je to sotva polovina. Z tohoto hlediska a vzhledem k očekáváním růstu exportu WTI a dalšímu růstu poptávky amerických rafinerií si myslíme, že potenciální zisk spreadu se kloní spíše k WTI. Zda se spread vrátí od ropy Brent směrem k WTI nebo naopak poroste od WTI k Brentu, zatím není jisté. Ale jak už jsme mnohokrát zažili v minulosti, ropné trhy často zažívají prudké zvraty poté, co je zájem investorů příliš vysoký. Býčí energie zůstává silná, ale s cenou 60 USD/barel na dohled už ani OPEC možná nečeká na vyšší ceny.

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *