CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

19. 07. 2017

0 komentářů

Je to rok od letu generálmajora Emila Bočka nad Anglií

 

Byl 21. červenec, pravé poledne a na letišti Biggin Hill v Londýně se připravovaly ke startu dva bojové letouny z druhé světové války. První z nich Spitfire, druhý Harvard. Obě stíhačky skutečně ve druhé světové válce bojovaly. V historickém hangáru v Biggin Hill by to samo o sobě nebylo ničím zvláštní.

Loading



 

Generálmajor Emil Boček opět pilotuje

Ovšem desítky českých i britských novinářů tu tentokrát na někoho čekaly. Zrovna absolvoval předletovou přípravu. Zástupci České mincovny, Vzdušných sil AČR, diplomaté, církevní hodnostáři a přátelé vojenské historie napjatě očekávali ten okamžik, kdy Spitfire i Harvard nahodí motory a vzlétnou.

Jednu ze stíhaček tentokrát měl spolupilotovat někdo, kdo na těchto strojích za války létal: jeden ze dvou posledních českých žijících stíhačů RAF, generálmajor Emil Boček. A skutečně – Emil Boček oblečen v úbor pilota po schůdkách bryskně vystoupil do kabiny, všem vysvětlil, na co je který knoflík, jak se se strojem létá a co je třeba dělat. „Jenom jsem měl dojem, že kanon byl vždycky na druhé straně,“ podotkl Boček s úsměvem. Pak jeho letoun počkal na formaci s Harvardem a jeho let začal. Boček dobře znal letouny oba, protože na Harvardu cvičil.

Generál Emil Boček vzlétl po dlouhých 71 letech od doby, kdy za kniplem Spitfiru seděl naposled. A ve svém věku 93 let nic nezapomněl!

REKLAMA

Emil Boček věděl, proč to dělá. Česká mincovna v Jablonci nad Nisou vzdává od roku 2015 hold všem československým letcům v RAF a razí série mincí s jejich tematikou. Nejprve se znaky jejich perutí, pak se siluetami letounů, a v roce letošním i s jejich portréty. „Během dvou let jsme vybudovali legendu. Perutě i letouny jsou vyprodány ve zlatě i ve stříbře a dnes se na mezi sběrateli prodávají za násobky emisní ceny,“ říká marketingový manažer České mincovny, Lukáš Jokl. To potvrzuje, jak velký ohlas příběh lidí, jako je generál Boček, v Česku i ve světě mají.

Bočkův let tak neměl odezvu jenom v Česku a Velké Británii, ale po celém světě. Že ve Spitfiru seděl opět po 71 letech, publikovala i média napříč Evropou. Z těch nejvzdálenějších byla zpráva až v Hong Kongu.

Tisková zpráva: Česká mincovna

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kryptoměna bitcoin - mince - kryptoměny

FinTech tančí s bankou. Expobank jako první v Evropě nabízí investice do Bitcoinu přes běžný účet

Expobank 23. října uvedla na trh unikátní běžný účet. Nejde jen o klasický finanční produkt z tohoto ranku, ale v podstatě o propojení tradičního bankovnictví s moderním světem FinTech. Díky novému NEO účtu od Expobank je možné naprosto jednoduše investovat do Bitcoinu, start-upů, do mincí, nebo si sjednat cestovní pojištění. […]

Text: Monika Lukešová

24. 10. 2018

Číslovaný Václav Havel šel na dračku

Česká mincovna v Jablonci včera slavnostně vyrazila první zlatou medaili k uctění památky prezidenta Václava Havla. Pro někoho, kdo se zajímá o pamětní mince, resp. medaile, to je vcelku zajímavá možnost podívat se na to, jak se vlastně mince a medaile razí a jak to vypadá v samotné mincovně.

Text: Daniel Kuchta

23. 03. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *