Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Rok 2018 nebyl pro tuzemské fondové investory nijak úspěšný. Největší propady nastaly v posledním měsíci, slabší koruna však českému investorovi mírně pomohla

Příčinou propadů bylo zejména zvýšení celkové nervozity a obav o vývoj globální ekonomiky, svoji roli však sehrály i centrální banky a agresivní protekcionistická zahraniční politika v podání prezidenta Spojených Států Donalda Trumpa.

Graf: Vývoj Indexu českého investora (CII750) od za rok 2018

Zdroj: CII750, Swiss Life Select a Thomson Reuters

„Rok 2018 byl zajímavý tím, že se sešlo hned několik negativních faktorů naráz, což mělo za následek pokles všech hlavních tříd aktiv. Z tohoto pohledu věříme, že rok 2019 bude lepší, zatím tomu vše nasvědčuje.“ vysvětluje Michael Holec, hlavní analytik poradenské společnosti Swiss Life Select.

Akcioví investoři investující do akciových podílových fondů zažili neblahé čtvrtletí. Index CII750 upsal za čtvrté čtvrtletí 10,09 %, od začátku roku poté akciová složka indexu ztratila 9,12 %. Konzervativní investoři, kteří svěřili svůj majetek dluhopisovým fondům, jsou také ve ztrátě. Index CII750 za uplynulé čtvrtletí zaznamenal nepatrnou ztrátu na své dluhopisové složce ve výši -0,01 %, od začátku roku pak ztráta činí 1,31 %.

„Zůstáváme však pozitivní, ale ostražití. Prostor pro růst na trzích v této fázi pozdní konjunktury stále existuje, investoři si však musí být vědomi vyšší nejistoty, která na trzích panuje. Pro klienty, kterým dobíhá investiční horizont, doporučujeme zásadní zkonzervativňování portfolií.“ doplňuje Michael Holec.

V zisku byly pouze některé fondy, například fondy zaměřené na zdravotnictví nebo určité segmenty dluhopisů. Nejúspěšnějším fondem indexu CII 750 se v uplynulém čtvrtletí stal fond Conseq Invest Dluhopisů Nové Evropy s úctyhodným korunovým výnosem 10,28 %, následovaný fondem BlackRock World Gold zaměřeným na zlato, kterému se všeobecně v dobách nejistoty a recese také daří. Od začátku roku se pak nejvíce zhodnotily investice do zdravotnického sektoru, což potvrdil fond BlackRock World Healthscience, který vynesl 11,18 % a vyhrál tak výkonnostní souboj o pomyslné první místo fondů prodejných v České Republice.

Nejhůře se naopak ve čtvrtém čtvrtletí dařilo především energiím a globálně zaměřeným fondům, fond Schroder Global Energy pak ztratil nejvíce; a to 30,62 %. Nedařilo se ani rozvojovým trhům – v roce 2018 byl pak nejhorším fondem fond EVOLUTION Emerging Dynamic, který se právě na rozvojové trhy zaměřuje, tento fond odepsal 27,27 %.

Disclaimer: Index CII750 a data publikovaná v jeho souvislosti je možné šířit pouze s označením „Index Českého Investora CII750 společnosti Swiss Life Select“ a uvedením zdroje „www.cii750.cz“ (v případě internetových médií s aktivním proklikem na www.cii750.cz). Index a veškeré zde uvedené informace mají pouze informativní charakter. Provozovatel neodpovídá za případnou škodu způsobenou užitím těchto informací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.