Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Rodinné firmy vyžadují od bank nižší poplatky a osobní přístup

Investice Equa bank 12.09.2016 | 14:02 0 Komentářů

Každá desátá rodinná firma v České republice zvažuje změnu banky, ve většině případů je to z důvodu poplatků. Dalším důvodem, proč by firmy banku vyměnily, je pocit, že si jich jako klienta neváží. Naopak, hlavním důvodem pro odchod není většinou nespokojenost s nabízenými produkty. Vyplývá to z průzkumu, který vyhotovila agentura IPSOS v rámci projektu Equa bank Rodinná firma roku.

Nové banky obsluhující segment malých a středních podniků si vytvářejí své místo na trhu a majitelé rodinných firem je ve srovnání s velkými bankami považují za mnohem vstřícnější. Vyslovilo se tak 41 % firem ze 400 oslovených. Opustit stávající banku zvažuje přibližně desetina tuzemských rodinných firem, přičemž hlavním důvodem jsou poplatky, ale i neosobní přístup bank. Pouze 9 % z nespokojených klientů jsou naopak ti, kterým nevyhovuje nabídka produktů.

„Segment rodinných firem je vůči svým bankám relativně věrný, nejméně věrní jsou pak živnostníci a malé firmy. Z nich změnu banky zvažuje zhruba každý druhý takový klient. Mnozí tak již učinili, přičemž stále častěji přecházejí k novým bankám. To potvrzuje i fakt, že za poslední rok narostl počet našich klientů o 50 %,“ říká Luboš Janoušek, ředitel rozvoje obchodu firemního bankovnictví Equa bank.

Rodinným firmám se přitom v České republice daří. Více než polovina z nich očekává v následujících letech růst tržeb, naopak poklesu se obává jen každá desátá firma. Právě status rodinné firmy je podle dvou třetin z nich jejich hlavní konkurenční výhodou. Mimo jiné také proto, že spolupráce s rodinnými podniky budí u dodavatelů, odběratelů, zaměstnanců nebo bankéřů větší důvěru. O tom je přesvědčena téměř polovina rodinných firem.

 „Cílem soutěže Equa bank Rodinná firma roku je pomoci rodinným firmám v dalším růstu, ocenit ty nejlepší, motivovat je do další práce a zároveň také upozornit širokou veřejnost na existenci a výhody těchto podniků,“ komentuje důvody generálního partnerství soutěže Equa bank rodinná firma roku Janoušek.

Do soutěže Equa bank Rodinná firma roku 2016 se mohou firmy hlásit do 30. září. Vítěze vybírá odborná porota na základě souboru ekonomických, ale i neekonomických kritérií, jako je například růst obratu v posledních pěti letech, příspěvek k zaměstnanosti v regionu (počet zaměstnanců), počet generací vlastníka zapojených do podnikání, politika sociální odpovědnosti, aj. Od roku 2014 si vítěze vybírá také veřejnost, a to v kategorii Cena veřejnosti. Stejně jako v loňském roce je organizátorem soutěže Asociace malých a středních podniků ČR, generálním partnerem Equa bank a partnery ocenění společnosti Deloitte Advisory, LeasePlan a letos nově i společnost AMWAY, která se řadí k největším společnostem přímého prodeje na světě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.