CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

20. 09. 2019

0 komentářů

Subjekty:

Ročně v zahraničí zemře na 500 Čechů a další tisíce se zraní Repatriace šplhají do statisíců korun

 



 

Způsob repatriace zpět do České republiky určuje asistenční lékař a následně ho schvaluje pojišťovna. „Naše vlastní asistenční služba disponuje speciálním transportním týmem, který zajišťuje nejvhodnější způsob dopravy pro naše klienty,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Náklady na transport a repatriace pak v celkových nákladech pojišťoven znamenají velmi podstatnou část. Pro naprostou většinu převozů je totiž využívána letecká doprava. V posledních dvou letech navíc došlo ke skokovému navýšení nákladů na repatriace řádově o téměř 100 %. Souvisí to s vyšší frekvencí cestování, skladbou destinací, cestováním ve vyšším věku a omezenou kapacitou tzv. stretcherů, kdy se na palubu letadla v podstatě umístí nemocniční lůžko. „Obecně platí, že čím je destinace vzdálenější a hůře dostupná, tím je repatriace dražší. Pokud se budeme bavit o exotických destinacích na druhé straně zeměkoule, tak se to může vyšplhat až k milionu korun,“ říká Vlastimil Divoký.

 

Ceny letecká přepravy

U letecké přepravy záleží na závažnosti zranění a tím pádem na potřebné míře lékařského vybavení a dozoru a na prostoru pro cestujícího. Ceny letenek se pak pohybují od 1 000 až 50 000 Kč dle destinace a různých cenových akcí. Pokud se jedná o vážnější zranění, například dolních končetin, je nutné zajistit více sedadel v letadle a cena se pak násobí počtem letenek. „V některých případech se také zajišťuje Business třída, kde je cena odvislá od destinace. Náklady se pak pohybují v rozmezí od 60 do 250 tisíc korun,“ říká Vlastimil Divoký.

REKLAMA

Pro vážná zranění či pooperační stavy, kdy pacient není schopen cestovat vsedě nebo jeho stav vyžaduje průběžný monitoring, podávání kyslíku či lékařský doprovod, se používá tzv. stretcher. Jde v podstatě o plně vybavené nemocniční lůžko umístěné místo 9-12 běžných sedadel. Cena takové přepravy pak bývá v řádech statisíců korun.

Vůbec nejdražším typem transportu je letecká ambulance, které se také přezdívá létající JIPka. Ta se využívá u velmi vážných poranění s nutností urychlené operace, polytraumat či v případě ohrožení života během transportu. Kvůli dodržení přiměřeného tlaku vzduchu často létá v nízkých výškách. Náklady na leteckou ambulanci začínají zhruba na 250 tisících korun a v některých případech šplhají až k milionu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Afrika - africký světadíl - mapa - kolonialismus

Zodpovědnost za kolonialismus? Ne, proč bych ji měl mít?

Pořád se vrací diskuse, nakolik jsou Evropané vinní prachmizernou situací bývalých kolonií, především afrických. Jistě – cítím hrůzu, pokud se mi v hlavě vybaví nekonečná bestialita chování Belgičanů v Kongu…

Text: Luboš Smrčka

02. 08. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *