Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Riziko zvýšení sazeb o 50 bb značně vzrostlo

Banky 24.10.2017 | 15:53 0 Komentářů

Koruna dnes posílila o dalších 0,3 % a to na úroveň 25,58 CZK/EUR. Oleje do ohně přilil člen bankovní rady Tomáš Nidetzký. Ten prohlásil, že ČNB může na svém příštím zasedání uvažovat o zvýšení sazeb i o 50 bb, neboť rychle rostoucí ekonomika dokáže absorbovat výraznější utažení sazeb.

Tomáš Nidetzký je tak vedle Vojtěcha Bendy a Marka Mory již třetím členem bankovní rady, který hovoří o zvýšení sazeb o více než 25 bb. Jazýčkem na vahách v sedmičlenné bankovní radě by se při hlasování o 50 bodovém zpřísnění měnové politiky mohl stát Mojmír Hampl. Ten pro vyšší sazby zvedl ruku již na zářijovém zasedání. Náš základní scénář počítá s tím, že repo sazba bude v listopadu zvýšena jen o 25 bb. Vystoupení Tomáše Nidetzkého však pravděpodobnost tohoto scénáře snižuje na 60 %, naopak 50 bodovému „hiku“ dáváme 40% šanci. V případě zvýšení sazeb „pouze“ o 25 bb neočekáváme výraznější reakci kurzu koruny. Trh s touto variantou počítá a tak by se kurz koruny pravděpodobně posunul na úroveň 25,50 CZK/EUR nebo mírně pod ní. Utažení měnové politiky o 50 bb by mohlo korunu poslat až na úrovně kolem 25,30 CZK/EUR. Podstatná bude také nová Zpráva o inflaci a vyznění tiskové konference ČNB. Listopadové zvýšení úrokových sazeb však nebude poslední. V příštím roce podle nás centrální banka k tomuto kroku sáhne celkem čtyřikrát. Více informací naleznete v našich posledních Ekonomických výhledech na http://bit.ly/ceo4Q17.

Potvrzení dobré kondice domácí ekonomiky přinesl i dnes zveřejněný říjnový konjunkturální průzkum. Podle podnikatelů v oblasti průmyslu se celková ekonomická situace ve srovnání s minulým měsícem zlepšila. Hlavní bariérou produkce se naopak poprvé od ledna 2008 stal nedostatek zaměstnanců. Ten se vzhledem k utažené situaci na trhu práce bude prohlubovat a bude nutit firmy více investovat. Tomu naznačuje i využití kapacit, které v oblasti zpracovatelského průmyslu dosáhlo již 84,4 %. K mírnému snížení důvěry došlo mezi spotřebiteli. I tak ale spotřebitelská důvěra zůstává na vysokých úrovních.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.