Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Říjnová zkouška nervů aneb Lekce ze základů investování

Investice ČSOB 11.11.2014 | 13:10 0 Komentářů

Investování se zdá být jednoduché. Každý jedinec s průměrnou inteligencí ví, že podstatou úspěchu je levně nakoupit a draze prodat. Co však investorům komplikuje život, jsou emoce. Na jedné straně touha po maximálním zisku, na druhé strach. Pro příklad, kdy se vyplatilo s prodejem počkat a emocím nepodlehnout, nemusíme chodit daleko. Ráno 15. října se investoři na amerických finančních trzích probudili do reality, která spíše připomínala noční můru.

Došlo totiž k prudkému propadu nejen akcií na burze, ale snížily se i výnosy z dluhopisů a sešupu se nevyhnul ani dolar. Příčina není jednoznačná. Spouštěčem mohla být špatná makroekonomická data z USA, hrozba recese v eurozóně, stejně tak jako strach z šíření smrtící eboly. Tyto události už ale byly jen pověstnou poslední kapkou do kalichu nervozity, který byl naplněn hlavně obavami ze zpomalování světové ekonomiky, respektive absence spotřebitelské poptávky. Leckterého investora též děsila možnost, že přijde o zisky z posledních let, „akcie již dlouho rostou, tak přece musejí být drahé“, zní zdánlivě logická úvaha.

„Ačkoliv emoce v takových chvílích investorům velí prodávat, je třeba zachovat chladnou hlavu a s rozmyslem analyzovat situaci,“ radí Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost. Že se to vyplatí, potvrzuje i vývoj v USA. Po dramatickém pádu se trhy ještě tentýž den (15. října) začaly zotavovat. Následoval rychlý růst a na konci října se index S&P 500 pohyboval zhruba na hodnotě před velkým pádem a na grafu tak vykreslil ukázkové véčko.

Kromě překvapivého rozhodnutí Japonské centrální banky rozšířit program nákupu dluhopisů a dalších aktiv, stojí za růstem akcií i dobré kvartální výsledky firem. Právě to, kolik společnost vydělává a jak efektivně využívá své zdroje, je podle Aleše Prandstettera nejlepším vodítkem pro investora. „Držet se fundamentu se většinou vyplácí. Po desetiprocentním poklesu akciových trhů fundament napovídal, že i se zapracováním zhoršeného scénáře jsou akcie oceněny rozumně,“ dodává Aleš Prandstetter.

To je taky důvodem, proč se v ČSOB Asset Management rozhodli akciovou složku ve všech smíšených portfoliích navýšit. „Přes zhoršené výsledky z Evropy je náš globální náhled na akciové investice pozitivní a korekci cen v první polovině října jsme využili jako příležitost k nákupu,“ doplňuje Martin Horák, portfolio manažer ČSOB Asset Management.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.