Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Řidiče čeká víkend mnoha rizik

Čtyřicet řidičů ze sta považuje podzimní počasí za riziko pro bezpečnou jízdu autem a dalších pětadvacet považuje za rizikové nejen počasí, ale také přechod z letního času na zimní. Uvedli to v exkluzivním průzkumu, který si nechala zpracovat pojišťovna Generali.

O přechodu času se většinou mluví jako o stresujícím faktoru. „Průzkum pojišťovny Generali prokázal, že polovina řidičů má se změnou času problémy.  Pětadvacet procent řidičů se potýká se zvýšenou únavou, deset procent řeší poruchy spánku, ostatní uvádějí psychické či zdravotní obtíže,“ uvedl Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali.

Ovšem devadesát procent účastníků průzkumu nijak nemění své zvyky a pozvolna se změně přizpůsobuje. O to větší pozornost by měli nyní řidiči věnovat provozu. Tři čtvrtiny z nich totiž usedají za volant právě v kritické době, kdy se kvůli přechodu času zima najednou o hodinu přiblíží.

Nejde však jen o výskyt ranních mlh či dřívější stmívání.  Hrozí také střet se zvěří, která nereaguje na čas určený člověkem a vydává se přes silnici věrna svým dlouhodobým zvykům.  „Podle našeho průzkumu zaznamenává po přechodu na zimní čas 33 procent řidičů mnohem vyšší počty zvěře na silnicích a 40 procent řidičů potvrzuje stejný výskyt zvěře,“ uvedl Jiří Cívka.

Střet se zvěří je klasické havarijní riziko, pro nějž je obvykle nutné mít sjednané havarijní pojištění. Pojišťovna Generali jej však jako první v ČR nabídla jako součást povinného ručení. Původní riziko, střet s lesní zvěří, je dnes rozšířeno na střet se zvířetem bez omezení včetně domácích, hospodářských a jiných zvířat.

Srážka se zvířetem nemá vliv na bonus

Pojišťovna Generali řešila předloni 796 případů střetů vozidla se zvěří, v roce 2013 už to bylo 897 případů. Mohlo by se zdát, že jsou to vysoká čísla a stoupají. Ovšem pojišťovna Generali nabízí řidičům v rámci povinného ručení takové podmínky, že se jim vyplatí střet nahlásit. „Krytí střetu se zvířetem v povinného ručení Komplet, Exkluziv a Exkluziv Plus zahrnuje úhradu nákladů na opravu poškozeného vozidla až do výše 100 tisíc korun, přičemž výplata pojistného plnění nemá vliv na bonus v povinném ručení.  Vzhledem k nízké spoluúčasti jednoho tisíce korun jej tak využijí i řidiči, kteří mají sjednáno havarijní pojištění. Jednak by se na škodě podíleli vyšší spoluúčastí, která běžně činí pět tisíc korun, a navíc má výplata pojistného plnění z havarijního pojištění vliv na vyježděný bonus v tomto pojištění,“ vysvětluje Miroslav Matějka, produktový manažer pojišťovny Generali.

Dušičkový víkend

Zvláštností tohoto víkendu jsou také „dušičkové cesty“, které přinášejí zvýšený provoz i na silnice druhé a třetí třídy.  Podle zkušeností policistů o tomto víkendu vyrážejí častěji na delší trasy řidiči, kteří toho během roku moc nenajezdí a po této cestě auto na zimu odstavují. „Vzhledem k tomu, že se jedná o poslední víkend před dnem, na nějž připadá Památka zesnulých, mají Češi ve zvyku jezdit upravovat rodinné hroby.  Podle zmiňovaného průzkumu se na hřbitovy chystá 41 procent řidičů právě tento víkend, dalších 37 procent pojede raději v jiném termínu,“ dodává Jiří Cívka.

Kromě toho půjde o prodloužený víkend, neboť na úterý 28. října připadá státní svátek a školáci mají až do středy podzimní prázdniny. Dá se tedy předpokládat, že půjde o vyšší provoz komplikovaný jak podzimním počasím, tak přechodem z letního času na zimní. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.