Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Revize ukazuje na stabilní růst české ekonomiky

Makro 30.11.2018 | 09:20 0 Komentářů

Český statistický úřad dnes revidoval růstová čísla za třetí čtvrtletí. Ekonomická dynamika podle nového odhadu vykázala mezičtvrtletní růst ve výši 0,6 %, o dvě desetiny procentního bodu výše než původní odhad. V meziročním srovnání HDP přidal 2,4 %.

Vedle revize hlavního čísla byla zveřejněna také jeho struktura. Do mezičtvrtletního růstu výrazně přispěla spotřeba domácností a ještě nepatrně více přidaly investice i tvorba zásob. Největší brzdou byl zahraniční obchod, ze zvýšení HDP ubral 1,4 pb. Nepatrný růst vývozů byl zastíněn velmi silnou dynamikou dovozů.Český ekonomický růst výrazně zaostává za zbytkem středoevropského regionu. Polsko, Maďarsko i Slovensko vykázalo mezičtvrtletní růst nad jedním procentem. V meziročním vyjádření se dynamika ve všech zemích drží blízko pěti procent. Česko tak je mnohem výrazněji zasaženo zpomalením v Německu, což se velmi pravděpodobně projevilo v exportních číslech.

Domácí ekonomika by podobně jako ta evropská měla v posledním čtvrtletí roku zrychlit. Poté, co odezní jednorázové brzdy, by zahraniční poptávka měla znovu nabrat na síle. Domácí poptávka by si pak měla zachovat svou velmi dobrou dynamiku. Za celý letošní rok očekáváme růst HDP o 2,8 %. V příštím roce by domácí ekonomika měla mírně zpomalit na 2,7 %. Růst by však měl být o něco vyrovnanější, soukromou spotřebu doplní i kladný příspěvek zahraničního obchodu.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.