Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Řekové návrhy věřitelů v referendu rozdupou 1,19:1

Investice 30.06.2015 | 11:47 0 Komentářů

Krize v Řecku graduje. Premiér Tsipras opět překvapil evropské špičky, když o ne/přijetí návrhů věřitelů nechá v neděli 5. července hlasovat lid v referendu. Nově se tak malují paralelně dva scénáře, jak se bude situace vyvíjet poté, co se Řekové vysloví. Podle bookmakerů Fortuny si každopádně politikové, ekonomové a vyjednavači s tím, že by v referendu argumenty věřitelů byly vyslyšeny, nemusí lámat hlavu. Naopak, jednoznačným favoritem referenda je odmítnutí návrhů věřitelů v kursu 1,19:1. (Tisková zpráva: Fortuna)

„Syriza je holt krajně levicově strana a podle toho se chová. Fakt, že se pro ni Řekové při posledních volbách vyslovili, jasně ukazuje, že jejich ochota dál šetřit není úplně valná. A populista Tsipras pod tíhou svých volebních slibů platy a důchody škrtat nebude. Dobře si vědom toho, že mu to národ s velkou pravděpodobností orazítkuje,“ říká Ondřej Vích, hlavní bookmaker Fortuny.       

Kurs 3,7:1 na to, že by snad v referendu byly návrhy přijaty, nezní příliš optimisticky. Realita bude s velkou pravděpodobností jinde.

„Referendem to samozřejmě nekončí. Ale takový alibismus, který Tsiprasovi poslouží vlastně jen k udržení moci, může být v konečném důsledku obdivuhodným hazardem, který Řeky zamrzí víc než dalších pár let úspor. Vždyť podle některých ekonomů měla země ty největší reformy a opatření úspěšně za sebou,“ uzavírá Vích. 

Řecké referendum 5. 7. 2015

Varianta:                                                                     kurs:

většina bude hlasovat „ne“ (zamítnutí návrhu věřitelů)   1,19

většina bude hlasovat „ano“ (přijetí návrhu věřitelů)      3,7      

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.