Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Rekordní „stříbrný” rok 2015, nadějný letošek

Investice 08.04.2016 | 15:43 0 Komentářů

Loňský rok se nesl ve znamení obrovského nárůstu poptávky stříbra a prodej stříbrných mincí a slitků dosáhl nových rekordů. Podobný růst byl naposledy zaznamenán v roce 2008. Situace na trhu stříbra by mohla položit velmi dobrý základ pro celý letošní rok a kdo ví, třeba na konci roku opět budeme přepisovat tabulky. Na trhu stříbra je možné sledovat velmi pozoruhodný trend a obrovský zájem o tento kov, v němž mnoho investorů v budoucnu vidí velký potenciál. Loňský rok byl například rekordní, co se týče dovozu stříbra do USA a Indie. Celkový import do těchto dvou zemí překonal dosavadní rekord z roku 2014, když vzrostl o 20 % (viz graf). 

stribro

V roce 2015 vzrostl dovoz na 14 446 metrických tun (MT), což je meziroční nárůst o 2 401 MT, tedy o 20 %. Celkem jde tedy 464,5 milionů Oz. Mimochodem, tento kombinovaný dovoz do těchto dvou zemí představoval 53 % z celkových dodávek na světovém trhu. Pokud například srovnáme rok 2015 z rokem 2012, vidíme nárůst o 24 %.

Investoři si musejí uvědomit, že takto velký podíl na celosvětové dodávce stříbra již hraje velkou roli. Co se týče Indie, dováží takto velké množství stříbra nejen z důvodu velkého zájmu, ale také kvůli příznivé ceně kolem 15 $/Oz a obrovské poptávce po solární energii – Indie totiž plánuje do roku 2022 uvést na trh 100 gigawatů (GW) ze solárních zařízení. V roce 2014 tato hodnota činila kolem 3 GW. Z tohoto důvodu se v dalších letech očekává další nárůst spotřeby stříbra a omezování nebo propad nejsou na pořadu dne.

Oficiální data o prodejích stříbrných mincí v roce 2015 a mezi roky 2003–2015

Dalším rekordním faktorem, který byl vloni na trhu stříbra zaznamenám, je celkový prodej. Ten dosáhl hodnoty 130 milionů Oz stříbrných mincí. Byl tedy překonán i dosavadní rekord z roku 2013, který činil 116,4 milionů Oz, a to o 13,6 milionů Oz (12 %).

stribro2

Pomyslný konec propadů prodejů nastal v roce 2008, následně docházelo k růstu. Nicméně mezi roky 2012 až 2014 byly zaznamenány poklesy prodeje. I přesto se neočekává rapidní propad nebo změna trendu a zájmu o stříbro. Spíše tomu bude v následujících letech naopak a růst bude z důvodu globálních událostí stále silnější.

Příznivou situaci pro tento rok potvrzují také data z mincoven. Americká mincovna prodala v prvních třech měsících loňského roku 12 milionů stříbrných mincí Silver Eagle. Letos se odhaduje do konce března prodej cca 15 milionů mincí. Tento výrazný nárůst se rovněž promítne do tržeb za první čtvrtletí, které mají být nejvyšší v historii. V případě, že americká mincovna bude chrlit týdně cca 1 milion Oz stříbrných mincí Silver Eagle, její poptávka zůstane i nadále silná. Pokud se tedy podíváme na obrovský nárůst dovozu stříbra do USA a Indie a na rekordní poptávku, bude pravděpodobně celý rok 2016 velmi zajímavý a konečné výsledky mohou být velmi dobré. 

stribro3

Z grafu lze vypozorovat drobný propad dodávek stříbrných dolů oproti roku 2014, a to o 16 MT. Tento nepatrný pokles byl zapříčiněn odstávkou několika dolů na primární kovy. V roce 2016 dojde pravděpodobně také k poklesu dodávek. Na vině je pokles ceny mědi a stříbro jako druhotný kov produkce tento pokles pociťuje. Dochází k uzavírání dolů a celkovému omezování dodávek na světový trh. Nicméně pokud se podíváme na všechny „stříbrné” faktory, bude rok 2016 zajímavý a myslím si, že mnohé z nás velmi překvapí.

Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.