CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

19. 07. 2016

0 komentářů

Rekordmani mezi mincemi

 


 

Nejstarší mince je z Efesu

Je těžké určit, které konkrétní platidlo lze označovat za první minci. Základním parametrem je kulatý tvar, obsah drahého kovu a nominální hodnota. Všechny tyto parametry jako první splňuje statér z Efesu, který je spojován s vládou lýdského krále Alyatta, která trvala v letech 610 – 560 př. n. l. Jednu stranu statéru zdobí motiv lva a druhou stranu puncová známka.

Jeden exemplář této mince je součástí expozice mincí a medailí v Britském muzeu. Čas od času jsou však dostupné i pro sběratele. „Jejich cena závisí na stupni dochování a poměru zlata a stříbra. Dobře zachovalé převážně stříbrné statéry stojí kolem 1.000 amerických dolarů. Ty, které mají vyšší podíl zlata, se mohou prodat i za 10.000 dolarů,“ přibližuje hodnotu mincí Luboš Krčil, ředitel Národní Pokladnice, předního distributora pamětních mincí a medailí.

Nejdražší mince světa

Při sbírání mincí je však možné narazit na opravdový poklad. Vybrané kousky mají hodnotu v řádech milionů amerických dolarů. Tou zatím nejdražší mincí je Flowing Hair Liberty Dollar z roku 1794. V aukční síni Stack’s Bowers byla v roce 2013 vydražena za 10.016.875 amerických dolarů. Přitom její nominální hodnota je jen jeden dolar. Co zapříčinilo tento raketový nárůst?

REKLAMA

Jedná se o vůbec první americký stříbrný dolar. Na konci 18. století byla výroba mincí pomalá a značně komplikovaná, takže se do oběhu dostalo jen 1.758 kusů této mince. Za více jak dvě století se většina mincí ztratila a v současné době se ví o existenci 10 kusů. Právě exemplář, který drží tento rekord, byl v únoru 2016 k vidění v Praze v Národním muzeu. „Chtěli jsme, aby i čeští zájemci o numismatiku měli možnost setkat se s mincí, která psala historii USA,“ říká Krčil, ředitel společnosti Národní Pokladnice, která spolupořádala pražskou zastávku mince.

Největší mince z ryzího zlata byla vyražena v Austrálii

Světové mincovny soutěží, která z nich dokáže vytvořit největší pamětní minci světa a pokoří tak světový rekord. V současné době rekord drží australská mincovna v Perthu, která v roce 2014 nechala vyrazit minci z jedné tuny ryzího zlata. Mince byla emitována při příležitosti 25. výročí užívání motivu australského klokana na australských oběžných mincích. Mince není na prodej, takže nemá stanovenou prodejní hodnotu, ale pokud bychom se orientovali podle množství a ceny zlata, byla by její cena okolo 450 milionů dolarů. „Pamětní mince vždy mají stanovenou nominální hodnotu, za kterou ji případně musí národní nebo obchodní banka vykoupit. Jejich opravdová hodnota však bývá mnohem vyšší,“ vysvětluje význam nominální hodnoty na pamětních mincích Krčil.

Zlatá mince Australský klokan: https://www.golddelivery.cz/produkt/zlata-mince-australsky-klokan-1-oz-gold-proof-vyroci-25-let-564

REKLAMA

Čeští rekordmani mezi mincemi

I české mince samozřejmě mají svá nej. Nejstaršími mincemi na našem území byly denáry, které nechal v 10. století n. l. razit Boleslav I. Byly vyrobeny z ryzího stříbra a jejich hmotnost byla 1 gram. Jejich hodnota se podle kvality pohybuje v řádech stovek korun.

Nejdražší mince pocházející z českých zemí je čtyřicetidukát Ferdinanda III. z roku 1629. V roce 2012 byl také vydražen na aukci v Německu za sumu vyšší než 10 milionů. Tentokrát sice mluvíme o milionech korun, ale i tak post nejdražší české mince drží s obrovským náskokem. Do té doby byl nejdražší českou mincí desetidukát Matyáše II. z roku 1613, který byl prodán za 2,691 milionu korun. „České historické mince jsou oblíbené i v zahraničí. Desetidukát Matyáše II. koupil švýcarský obchodník. Staré české mince se pravidelně také objevují pravidelně se také objevují v evropských aukčních síních. Uvidíme, která mince se stane příštím rekordmanem,“ komentuje Luboš Krčil z Národní Pokladnice. 

Současně nejdražší česká mince-čtyřicetidukát ferdinanda III.: http://sdeleni.idnes.cz/foto.aspx?r=zpr_sdeleni&foto1=AHR473e61_Z_Ferdinand_III._1625_1637_1657.jpg

Co se týče velikosti mincí, žádná z doposud emitovaných mincí nevybočila z řady standardních velikostí. Ale možná se brzy dočkáme.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zmizí hotovost?

Zmizí hotovost z našich peněženek?

Češi si oblíbili platební karty a nebrání se ani inovativním způsobům plateb za různé zboží. Stále větší počet lidí platí své nákupy přes internetové platební brány. Neznamená to však, že hotovost mizí z českých peněženek, ba právě naopak. Vyplývá to z dat České bankovní asociace.

Text: Karel Pučelík

25. 11. 2019

Zaplatíte 155 tisíc za unci zlata? Prý se to vyplatí

Nedávno jsem dostal mail s „důležitým sdělením Národní Pokladnice“ a nabídkou ke koupi stříbrné mince Silver Eagle 2014 za cenu 590 korun. Na první pohled je to zajímavá nabídka za dobrou cenu (pokud je to s DPH). Ostatní nabízené mince a medaile od zmiňované společnosti však již tak výhodné nejsou, spíše naopak.

Text: Daniel Kuchta

05. 03. 2014

Číslovaný Václav Havel šel na dračku

Česká mincovna v Jablonci včera slavnostně vyrazila první zlatou medaili k uctění památky prezidenta Václava Havla. Pro někoho, kdo se zajímá o pamětní mince, resp. medaile, to je vcelku zajímavá možnost podívat se na to, jak se vlastně mince a medaile razí a jak to vypadá v samotné mincovně.

Text: Daniel Kuchta

23. 03. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *