Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Na regionálních trzích pokračovala dobrá nálada

Investice 17.08.2017 | 19:23 0 Komentářů

Česká koruna si dnes vůči euru připisovala další zisky (0,2 %). Mimořádně vysoký růst HDP v Q2 17 (o 1 pb vyšší, než s jakým počítala centrální banka) zvedl zájem investorů o domácí měnu a ta se vrátila zpět těsně nad psychologickou hranici 26,00 CZK/EUR. Na těchto úrovních se kurz koruny pohyboval naposledy po zvýšení úrokových sazeb na začátku srpnu. Nečekaně vysoký růst HDP, společně s akcelerací mezd a stupňujícími se inflačními tlaky by měl být signálem pro Českou národní banku, aby s dalším zvyšováním úrokových sazeb příliš dlouho neotálela. Naše očekávání, že by k tomuto kroku mohla ČNB přistoupit ještě před koncem letošního roku, zůstává stále ve hře.

Polské průměrné hrubé mzdy zaostaly v červenci za očekáváním, když v meziměsíčním srovnání poklesly o 0,1 %.Jedná se však spíše o jednorázový výkyv než o nový trend. Na podzim by podle ekonomů SG měly mzdy začít opět výrazně růst. Důvodem bude snížení věku pro odchod do důchodu a také navýšení mezd ve veřejném sektoru. Polský zlotý si tak navzdory horším datům během čtvrtečního obchodování připsal 0,2 %, když posílil na 4,259 PLN/EUR. O 0,2 % posílil i maďarský forint, který se dostal na úroveň 303,9 HUF/EUR.

Regionálnímu kalendáři dominují polská data

V regionu nás zítra čekají pouze data z polské ekonomiky. Tamní červencová průmyslová produkce by díky nízké srovnávací základně měla vykázat silný meziroční růst na úrovni 9,2 %. Velmi dobré výsledky by měla předvést i stavební výroba. Ta by si díky oživení investiční aktivity měla polepšit o 23,7 % y/y. Maloobchodní tržby stále ještě benefitují z vládního programu na podporu rodin s dětmi a tak by za červenec mohly vzrůst o 5,9 % y/y.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.