Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Regionální měny Evropskou centrální banku ignorovaly

Investice 07.03.2019 | 17:57 0 Komentářů

Regionální kalendář toho mnoho zajímavého ve čtvrtek nenabízel, a tak jsme tak trochu sázeli na ECB. Její zasedání však regionální měny v podstatě ignorovaly. A to i přesto, že ECB změnila rétoriku a úrokové sazby podle ní zůstanou beze změny nejméně v průběhu celého letošního roku. Ani vidina déle trvajícího většího úrokového diferenciálu vůči eurozóně regionální měny k výraznějším pohybům nepřiměla. Kurz koruny se po celý den držel převážně v úzkém pásmu 25,59-25,61 CZK/EUR. Polský zlotý a maďarský forint posílily shodně o 0,1 % na 4,297 PLN/EUR a 315,1 HUF/EUR.

Reálné mzdy pomyslným jazýčkem na misce vah ČNB

V Česku bude zítra zveřejněn podíl nezaměstnaných. Ten se v únoru pravděpodobně o jednu desetinu sníží a dosáhne 3,2 %. Český trh práce tak zůstává extrémně utažený. Na jednoho uchazeče už připadá 1,35 volného pracovního místa. Svého minima nezaměstnanost dosáhne zřejmě letos na jaře, kdy by měla poklesnout až na 2,5 %.

Nedostatek pracovníků se pak odráží v růstu mezd. Ty by měly v reálném vyjádření za Q4 19 podle našeho odhadu vzrůst o 5,9 %. Stejné procento očekává i centrální banka. Pokud by výsledné číslo bylo výrazně nižší, než ČNB očekává, mohla by si centrální banka březnové zvýšení sazeb, na které jsme vsadili, ještě rozmyslet. Naším hlavním scénářem ale zatím zůstává jedno zvýšení sazeb v březnu a další v srpnu.

Jana Steckerová
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.